Rajčata pěstovaná ve skleníku potřebují správné množství zálivky
Rajčata lze pěstovat nejrůznějším způsobem a existuje také mnoho odrůd. Dnes se podíváme na pěstování a hlavně zalévání rajčat, která se pěstují ve skleníku nebo fóliovníku. Vyšší teplota a vlhkost totiž způsobují, že mají trochu jiné podmínky pro růst. Jestli chcete mít velkou úrodu vynikajících plodů, musíte rajčatům poskytnout správné množství závlahy.
Rajčata potřebují správnou míru vody
Na první pohled by se mohlo zdát, že zalévání rajčatových keřů není žádná věda. Ve skutečnosti je to složitější, než si myslíte. Improvizace v této oblasti pěstování není příliš vhodná, protože potřebují stabilní podmínky. V opačném případě nebudete mít plody a rostliny celé zahynou.
Nedostatek vody omezuje růst plodů, zatímco přebytek vody vede k plísňovým onemocněním. Skleník poskytuje rostlinám zcela jiné podmínky pro růst než klasický záhon. Proto musíte jinak postupovat také při zalévání rajčat i dalších druhů zeleniny.
Naučte se zalévat rajčata ve skleníku
Obrovskou výhodou pěstování zeleniny ve skleníku nebo fóliovníku je fakt, že plody dozrávají rychleji. Navíc nemusíte tolik zalévat, protože slunce nevypařuje vodu tak rychle jako venku. Problém zavlažování může nastat ve chvíli, kdy jsou extrémní tepla. Jak se tomu vyhnout?
Vodu vždy nalévejte přímo pod keř, aby se nenamočily listy ani plody. Zalévat byste měli každých čtyři až pět dnů, ale musíte se řídit podle počasí a suchosti (nebo vlhkosti) půdy. Pro závlahu nepoužívejte studenou vodu. Nechte ji odstát, aby rostlina nezažila teplotní šok. To ji může zahubit.
Co dalšího pěstovat ve skleníku vedle rajčat?
Závlaha není jediným důležitým prvkem při pěstování rajčat ve skleníku. Velmi důležitá je také teplota. Nejlepší jsou teploty mezi 22 až 28 stupni. Rajčata potřebují pro dozrávání nejen hodně vody, ale také hodně tepla. Nezapomeňte po každém zalévání vyvětrat, aby se vlhkost nesrážela uvnitř.
Pro lepší úrodu můžete do skleníku zasadit i pár dalších druhů zeleniny. Nejlepší je cibule a česnek, protože odpuzují škůdce. Velmi dobře se zde bude dařit také okurkám, petrželi, hlávkovému salátu a špenátu. V každém případě získáte mnohem více domácí zeleniny, která bude chutnat úžasně.
Zdroj: https://www.greenhousestores.co.uk/blog/Growing-Tomatoes-In-A-Greenhouse/