Upper Part Young Plant Is Covered With Insect Pest That Drinks Its Juice Aphids Harm

Proti mšicím funguje cibulový postřik, mléko nebo ocet

Z pohádek o Ferdovi si možná pamatujete mšice jako takové krávy hmyzí říše, které mravenci chovají. Ale zatímco mravenci jsou vesměs přínosný hmyz, mšice na zahradě rozhodně nebudou vítanými hosty. Na svou velikost jsou nesmírně žravé, a tak dokážou zlikvidovat celé záhony okrasných rostlin, ale i pracně pěstovanou zeleninu. Navíc se rychle množí, jedna samice dokáže během svého života naklást vajíčka, ze kterých se vylíhne i osmdesát dalších. Jak se s tímto hmyzem nejlépe vypořádat?

Neviditelný nájezdník

V prvé řadě je třeba si ujasnit, s čím se vlastně potýkáte. Mšice jsou obvykle asi čtvrt až půl centimetru velké a nebývá snadné je zahlédnout, dokud se nepřemnoží a nejsou doslova všude. Rostliny napadené mšicemi mohou na první pohled vypadat, jako kdyby je trápila nějaká bakteriální infekce nebo nedostatek živin. Nejspolehlivější identifikátor je lepkavý sliz na listech, stoncích a někdy i květech, tedy sekret, který mšice produkují a mravenci milují. Jakmile na takový sekret narazíte, víte, že jde o mšice.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivové hnojivo rostliny podpoří v růstu a ochrání je před nemocemi
Zdroj obrázku: Freepik

Bez chemie

Na mšice si pochopitelně můžete pořídit průmyslově vyráběné postřiky, ty jsou ale jednak drahé a jednak nejsou příliš šetrné k okolí. A až na výjimky se nehodí k postřikům zeleniny nebo bylinek, které chcete později konzumovat. Ale s mšicemi si naštěstí můžete poradit i bez jedovaté chemie. Na výběr je hned několik přípravků, které si snadno nachystáte z domácích surovin.

Domácí přípravky

Spolehlivě funguje třeba postřik z plnotučného mléka smíchaného s převařenou vodou v poměru 1 : 1. I profesionální zahradníci pak využívají ještě účinnější cibulový odvar uvařený z najemno nakrájené větší cibule, kterou vyvaříte v deseti litrech vody po dobu zhruba půl hodiny. Uvařený vývar nechte vychladnout, sceďte jej a rovnou můžete aplikovat na postižené rostliny. Využít můžete také ocet, ten je třeba smíchat s převařenou vodou v poměru 1 díl octa na 10 dílů vody.

Zdroj: https://sowrightseeds.com/blogs/planters-library/how-to-get-rid-of-aphids-naturally
Přidat na Seznam.cz