Lawn Garden With Mole Hills High Quality Photo

Proti krtkovi lze v zahradě vysadit některé rostliny, odpudí ho i domácí mazlíčci

Kde se krtkům líbí nejvíce? Přece na zahradách, které vypadají jako z propagačního letáku zahradních architektů! Je pravdou, že rovné a posekané trávníky se krtkům opravdu zamlouvají. Vytvořené krtince jsou pak ke zlosti všech zahradníků. Jenže jak na tyto drobné savce, kteří vytvářejí kilometry tunelů a během dne vyhrabou až desítky krtinců? Pomohou rostliny, které odradí tyto malé vetřelce od vstupu na pozemek.

Dlouhé chodby a krtince

Váží jen něco víc než sto gramů, přesto napáchá škody za tisíce. Krtek obecný (Talpa europaea) je menší savec, hmyzožravec, který se nejvíce vyskytuje v Evropě. Přesně podle tohoto černě zbarveného savce vznikl i animovaný Krteček Zdeňka Milera. Tento savec se živí hmyzem, larvami nebo žížalami, proto hloubí podzemní tunely, aby měl dostatek potravy. Spleť chodeb může mít až kilometr, uvnitř se nachází krtkova spíž, ve které uchovává živé žížaly na zimu, i hnízdo, denně jeden krtek vyhloubí až patnáct metrů a vytvoří na dvacítku krtinců.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice má mnoho benefitů nejen pro lidské zdraví, pomůže rostlinám a vyžene škůdce
Zdroj obrázku: Freepik

Roztomilý savec? Škůdce!

V přírodě je krtek chráněným živočichem, neplatí to však na zahradách, kde se řadí mezi škůdce. To ještě neznamená, že se musí zabíjet, mnohem efektivnější je zamezit jeho přítomnosti. Při zakládání trávníku pomáhá podložení vrchní vrstvy půdy sítěmi, které zabraňují pronikání krtků nebo hlodavců. Na krtky ale platí ještě další metody, jednou z nich je výsadba určitých druhů aromatických rostlin, které tyto savce dozajista odradí od návštěvy zahrady. Krtek totiž takřka nevidí, ale má abnormálně vyvinutý čich. Které pachy se krtkům nezamlouvají?

Mohlo by vás zajímat:  Na hmyz ekologicky, oproti chemii je to levnější a mnohem účinnější

Česnek i psí chlupy

Zelenina, která je užitečná, k tomu poslouží jako přírodní odpuzovač krtků i hlodavců včetně myší, je česnek obsahující účinnou látku allicin. Mezi další aromatické rostliny, které si s těmito škůdci poradí, patří máta nebo bazalka. Na zahradě nesmí chybět ani narcisky, řebčíky nebo krásné skočce. U nich ale pozor, jsou prudce jedovaté. Krtkům dále vadí pach domácích mazlíčků, psí nebo kočičí chlupy (případně kočičí trus) se proto mohou umístit do tunelů nebo do děr v krtincích.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/
Přidat na Seznam.cz