Pro bohatší úrodu jahod je vhodné do záhonu začlenit organický mulč
Jahodníky patří k oblíbeným užitkovým rostlinám, které mají na zahradách své místo. Sladké jahody mají rády především děti, můžeme je jíst syrové i zavařit nebo použít do moučníků. Samozřejmě je třeba se o ně vhodně starat, abychom se dočkali bohaté úrody. Co jahodníkům určitě prospěje?
Jak pěstovat jahodníky
Jahodníkům vyhovuje hlinitopísčitá půda, v níž je dostatek humusu a živin. Měla by mít neutrální až mírně kyselou reakci. Vysazují se buď na podzim, nebo na jaře v dubnu či počátkem května. Vysadit je lze ale také v létě, od července do srpna, tato výsadba je ale hodně náročná na ošetřování a závlahu. Hned po výsadbě není vhodné jahodníky hnojit, ani když už plodí. Ideální jsou hnojiva, jež se aplikují v podobě zálivky. Tu je ostatně nutné rostlinám dopřát i po sklizni, kdy je třeba záhony vyplít a odstranit poškozené a suché listy.
Proč jahody mulčovat
Základem ošetření záhonů, kde rostou jahodníky, je mulčování. Brání růstu plevele, chrání půdu před nadměrným ohřevem a odpařováním vody. Tím je možné docílit ideální vlhkosti a teploty zeminy, která jahodníkům vyhovuje.
Mulčování také jahody chrání před napadením plísněmi, které se mohou objevit převážně po vydatném dešti. Pokud použijete organické mulčování, uvolňují se z něj do půdy živiny, které podpoří růst jahodníků. Pak se můžete dočkat vyšších výnosů.
Čím mulčovat jahodníky
K mulčování jahod se využívá například mulčovací kůra, která se dává mezi jednotlivé řádky rostlin. Její kyselé působení jahodníkům prospívá. Další možností je sláma, na níž jahody leží jako na měkké peřince, tudíž budou bez otlaků, čisté a suché. Po sklizni slámu shrabete a záhon vyplejete. Pak můžete použít i posečenou trávu. Jenže čerstvá tráva může nalákat slimáky, kteří jsou zde nežádoucí, protože likvidují plody. Je proto vhodné nechat trávu zaschnout a pak ji teprve na záhon dát.
Zdroj: https://extension.umn.edu/strawberry-farming/adding-and-removing-straw-mulch-strawberries