How Grow Geraniums Pelargoniums Gardening Red Pelargoniums Bloom Garden Red Geranium Pelargonium Zonale

Pro bohaté kvetení potřebují muškáty dostatek živin a správné podmínky

Těžko najít oblíbenější balkonovky, než jsou muškáty, které zdobí terasy a římsy mnoha rodinných domů. Jejich výhodou je velká odolnost a nenáročnost při pěstování, proto je mohou pěstovat též naprostí začátečníci. Muškáty existují v různých odrůdách a hybridech, odlišují se velikostí nebo barvou květů, některé druhy jsou převislé a vytváří závěje červených, růžových nebo nafialovělých květů. Na co nezapomenout při pěstování muškátů a jak docílit toho, aby těšily svými barvami od jara do pozdního podzimu? Nechte si poradit od profesionálů.

Mohlo by vás zajímat:  Krása růží může rychle pominout. Nebezpečné nemoci a škůdci je ohrožují po celý rok

Nenáročné a krásné

Proč ozdobit balkonové zábradlí nebo terasu právě muškáty? Jsou nenáročné, k tomu krásně vypadají. Tyto dva důvody jsou stěžejní, přesto se musí vytvořit muškátům správné podmínky. Český název muškát se používá pro rostliny rodu Pelargonium, proto se jim také říká obecně pelargonie. Pocházejí z jižní Afriky, dnes se vyskytují na celém světě. V tuzemsku jsou k vidění zejména běžné velkokvěté v záhonech nebo převislé v závěsných truhlících a květnících se záplavami květů.

Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek slunce a vody

Pro muškáty je důležité zejména umístění, muškáty milují sluneční paprsky, ale celodenní pobyt na přímém slunci jim přece jen může ublížit. Rozhodně nelze očekávat bohaté květenství ve stínu, kdy budou vzrostlejší listy na úkor květů. Na co dalšího dbát při pěstování muškátů? Na zálivku a hnojení. Ve vedrech se musí zalévat pelargonie denně, ideálně v brzkých ranních hodinách, někdy i ve večerních, ale pozor na přelití. Více vody může vést k rozvinutí hniloby, protože kořeny této rostliny jsou poměrně citlivé, květníky se musí vybavit drenáží.

Mohlo by vás zajímat:  Levanduli je snadné namnožit. Vytvoří krásný živý plot i jedinečnou dekoraci

Pravidelné doplňování živin

Během každodenního zalévání se z výhonků odstraňují suché lístky a odkvetlé části, aby rostlina mohla dál růst a současně nedošlo k oslabení exempláře vůči různým plísňovým chorobám. Čím povzbudit muškáty ke kvetení? Správným hnojivem. Mohou se použít běžná kupovaná nebo lze připravit kejdu z kopřivy nebo z přesličky. Na výrobu postačuje kilogram čerstvých bylin na přibližně deset litrů vody, po odstátí se směs ředí v poměru 1 : 10 a rostliny se zalévají.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/pelargonium-care-guide
Přidat na Seznam.cz