Lily Flower Garden

Při pěstování lilií hraje důležitou roli ořezání ve správný čas

Lilie jsou jednou z nejkrásnějších zahradních květin, které v českých podmínkách rostou. Jejich barevných květů je těžké si nevšimnout – většinou se tyčí nad ostatními rostlinami. Navíc mají charakteristickou podmanivou vůni, kterou si nelze nezamilovat. Ale také o lilie je třeba umět se správně postarat, jejich krása bohužel není bez práce. Základem je ořezat je ve správný okamžik. Díky tomu se vám za rok odvděčí květem o to krásnějším.

Jedny z nejkrásnějších květů

I když se v češtině vžilo úsloví o tom, že je někdo čistý jako lilie, tyto květiny zdaleka nejsou jen zářivě bílé. Kdysi se však staly symbolem nevinnosti, a proto byly spojovány například s biblickou Marií. Dnes však víme, že lilií existuje na tisíc variet, a většina z nich má květy pestrobarevné, což jim pochopitelně na kráse nikterak neubírá. U nás rostou ve volné přírodě jen dva druhy lilií, pěstují se však stovky různých variet. Jejich květ obvykle vydrží několik týdnů a pak je třeba rychle zakročit.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení vřesovců. Jsou ideální do skalek a kvetou až do května
Zdroj obrázku: Freepik

Zastřihnutí květu

Když lilie odkvete, měli bychom pouze zastřihávat její květ a stonky zatím nechat být. Díky tomu rostlina neztratí živiny, které potřebuje pro to, aby se mohla rozsemenit. Pokud chcete, aby se lilie po roce stala opět ozdobou zahrady, kterou vám budou sousedé závidět, odkvetlý květ odstřihněte druhý až třetí den poté, co začne sám vadnout. Mimochodem, květ lilie je skvělý do kompostu.

Zastřihnutí stonku a zazimování

Stonky a listy je vhodné začít prořezávat teprve tehdy, když si všimnete, že výhonky žloutnou a začínají zasychat. Začněte odřezáváním listů, pravděpodobně budou žloutnout od těch vrchních. Když jsou na stonku poslední lísky, můžete jej směle seříznout těsně nad zemí. Cibuli pak budete moci zazimovat na suchém a chladném místě, kde teplota neklesne pod nulu, a další rok zjara znovu vysadit, nejlépe do půdy bohaté ha humus, který lilie milují.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/lily-lilium
Přidat na Seznam.cz