Slimak1

Připravte se na slimáky včas. Díky šikovným trikům si výlet na vaši zahradu rozmyslí

Většina z nás zachází se slimáky na zahradě jako se škůdci. Ničí rostliny požíráním listů a kořenů a zanechávají za sebou nehezkou slizovou stopu. Nyní, když sezona slimáků na zahradě začíná, stojí za to znát snadné triky, jak se jich efektivně zbavit, aniž bychom otrávili životní prostředí a ohrozili ostatní tvory, kteří na zahradě přebývají.

Slimáci jsou všežravci, ale živí se převážně rostlinami, a proto se jim tolik libí v našich zahradách, zejména pak v těch dobře udržovaných a rozmanitých. Slimáci mají nejraději stinná zákoutí a vlhko a právě na takových místech jich najdete nejvíce.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování udrží ovoce i zeleninu déle čerstvé, plné chuti i vitamínů

Co slimáci nesnáší?

Slimáci se na našich zahradách objevují většinou večer nebo po dešti. Vadí jim ale přímé slunce, které nepříjemně útočí na jejich citlivou pokožku, a tak se raději schovávají na vlhkých a stinných místech.

Slimáci nemají rádi dlouho kvetoucí letní rostliny, mezi které patří:

  • begónie,
  • pelargónie,
  • gazánie.

Také nemají rádi kapradiny, medonosné rostliny, brusinky, pomněnky nebo řebříček.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se slimáky bojovat?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak slimáky nadobro vyhnat, je osadit zahradu rostlinami, které slimáci nemají rádi. Můžete například po hranici zahrady vytvořit hráz s bylinkami, jako je levandule, česnek či majoránka, a k tomu přidejte ještě hřebíček nebo pryšec. Pak si slimáci raději dobře rozmyslí, zda se na vaši zahradu skutečně vydají.

Mohlo by vás zajímat:  Žahavé bylině se mnozí vyhýbají, přitom rostlinám vdechne život a zbaví je škůdců

Platí také to, že slimáci se obtížně pohybují na sypké zemi. V místech, kde se objevují nejčastěji, se vyplatí rozsypat písek smíchaný s popelem nebo štěrkem. Navíc toto místo můžete posypat také kávovou sedlinou se skořicí – slimáci tuto intenzivní vůni nesnesou. Méně etickou, ale účinnou metodou je také sypání soli na každého slimáka. Je však pravdou, že by to vždy měla být až poslední možnost, když jiné nezabírají.

Na trhu existují samozřejmě i přípravky pro boj s těmito škůdci. Jsou ve formě prášku nebo tekutiny pro rozprašování. Na tomto místě se však sluší dodat, že jde o chemické přípravky, které slimáky zlikvidují, ale negativně působí také na ježky či ptactvo a také na různé rostliny. Než se tedy rozhodneme je použít, vyplatí se využít ekologické metody.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-stop-slugs-eating-young-plants/
Přidat na Seznam.cz