Přichází doba přesazování. Šance dopřát rostlinám víc prostoru a zkontrolovat kořeny
Při přesazování je třeba dávat velký pozor, aby se rostliny nepolámaly nebo se jim neutrhaly kořeny. Zvláštní opatrnost je třeba také při přesazování kaktusů, které nás mohou nepěkně pobodat. Pokud jsou květináče příliš velké, nejprve odřízněte jejich vnitřní stěny dlouhým nožem, poté je položte vodorovně a rostlinu opatrně vyjměte.
Pozor na poškození kořenů
Nejprve opatrně vyjměte květinu. Pokud je povrch hlíny, kterou jsme spolu s květinou vyjmuli, obklopený kořeny s mléčnými nebo nažloutlými špičkami, jemně s rostlinou zatřeste, aby se přebytečná hlína mohla oklepat, ale aby se zároveň kořeny nijak nepoškodily nebo nezpřetrhaly.
Pokud už kořeny utvořily jednu kompaktní kouli, na několika místech hlínu nařízněte nožem nebo jemně promněte prsty, aby se tvrdé kusy rozpadly. Pokud si všimnete, že vrcholy kořenů jsou hnědé a snadno se ulamují, pravděpodobně jsou nemocné a je potřeba je zastřihnout, aby rostlina mohla dál nepoškozeně růst. Výsledné ranky zakryjte dřevěným uhlím.
Květinu pravidelně roste vodou
Na dno nové nádoby položte vrstvu drenáže a lehce ji zakryjte zeminou. Na ni umístěte rostlinu a zakryjte ji kolem dokola substrátem. Jemně ho přitom stlačujte prsty, aby se trochu upěchoval. Snažte se nezasypat rostlinu až k samému okraji květináče, měla by být ponořená jen tak, jak byla v předchozím květináči.
Rostlinu trochu zalijte a až voda prosákne a usadí se, přidejte ještě trochu zeminy navrch. Pokud jste při přesazování řezali hodně kořenů, zkraťte také některé výhonky, aby se rostlina příliš nevysilovala a mohla dále růst. Po dobu dvou týdnů pravidelně kontrolujte vlhkost hlíny a listy, zda rostou. Hnojit byste rostlinu měli 2–4 týdny po přesazení. Jaro je ideální dobou na přesazování, zejména období března až dubna. Pokojové rostliny nemusíme přesazovat každý rok, ale pokud už kořeny prorostly květináčem a zemina je vyčerpaná, máme nejvyšší čas.