Tomatoes 3702942 1920

Přibývá českých zemědělců zapojených do Iniciativy pro udržitelné pěstování pšenice

Společnost Mondelēz International rozšiřuje v České republice svůj program udržitelného pěstování pšenice nazvaný Iniciativa Harmony. Meziročně se do něj zapojili další pěstitelé z Čech a Moravy. Z jejich pšenice v letošním roce vznikne více než 30 tisíc tun mouky, kterou následně výrobní závody společnosti v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních zpracují do svých sušenek a oplatek. Čeští spotřebitelé se s logem Iniciativy Harmony setkávají na výrobcích BeBe Dobré ráno nebo Brumík. Do roku 2022 má podle závazku firmy Mondelēz veškerá produkce sušenek používat pouze pšenici z udržitelných zdrojů. V loňském roce pocházelo 65 % pšenice v Evropě z této iniciativy.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko přidané do vody zbaví květák zápachu během vaření

„Vstupní suroviny získané udržitelným způsobem jsou pro naši společnost dlouhodobě velmi významným tématem,“ říká Ivana Tůmová, generální ředitelka společnosti Mondelēz pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. „Coby silný odběratel a zpracovatel zemědělských surovin máme možnost ovlivnit, jakým způsobem se pěstují. Samozřejmě ale také vnímáme, že se ohleduplnost k životnímu prostředí čím dál tím více potkává s očekáváními spotřebitelů a zároveň se stává naší důležitou konkurenční výhodou. Díky velkému výrobnímu zázemí v České republice tak velice rádi spolupracujeme s místními zemědělci,“ dodává Ivana Tůmová.

Mohlo by vás zajímat:  Den boje proti suchu má podle ministra Brabce podobu primárně legislativní a dotační
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při pěstování pšenice Harmony je cílem minimalizovat množství použitých pesticidů a umělých hnojiv. Tomu napomáhá výběr vhodné a odolné odrůdy pšenice, vhodná rotace plodin, výsadba meziplodin i specifická péče o půdu. Tři procenta pšeničných polí pěstitelé ponechávají pro osetí speciálně vybranými medonosnými květinami. Květinové pásy přinášejí rovněž potravu a stanoviště hmyzu, který je důležitý v boji proti parazitům.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Program Harmony vznikl ve Francii v roce 2008 ve spolupráci společnosti Mondelēz International, s mlynáři, pěstiteli pšenice a zemědělskými družstvy. Na jeho vývoji se podílely i neziskové a výzkumné organizace. Správné dodržování stanovených postupů je předmětem pravidelných auditů. V současnosti je do Iniciativy Harmony zapojeno 1600 zemědělců, 13 mlýnů a 26 družstev ze sedmi zemí, Francie, Belgie, České republiky, Itálie, Polska, Španělska a Maďarska. V roce 2019 vyprodukovali bezmála 182 tisíc tun pšenice. Rozšiřováním programu Harmony by měla roční produkce pšenice do roku 2022 vzrůst na více než 282 tisíc tun.

Zdroj: TZ

 

Přidat na Seznam.cz