Při přesazování orchidejí je třeba dodržet některé zásady, aby i nadále dobře rostly
Orchideje, které má v oblibě mnoho milovníků rostlin, od nás vyžadují velkou pozornost. Jejich stav závisí na tom, kolik energie vydáme na kultivaci a péči. Zde je několik tipů, jak tyto nádherné rostliny přesadit, aby vypadaly stále nádherně a rostly jako o život! K přesazení se jistě rozhodnete, když se substrát v květináči rozloží a kořeny se do něj již nevejdou. Výměna je důležitá i v několika dalších případech, a to při:
- napadení škůdci,
- chorobách,
- hnilobě.
Jak na správné přesazení orchidejí?
Než začnete s přesazováním, nezapomeňte kořeny namočit do vody. Díky tomu budou pružnější a zároveň vám umožní omezit škody způsobené výměnou. Nikdy nepřesazujte kvetoucí orchideje. V případě potřeby můžete květenství odříznout. Následně jemně vyjměte rostlinu z nádoby, uvolněte kořeny a opatrně posypte starou kůru. Jakmile je kořenový bal čistý, posuďte kořeny.
Měly by být zdravé, silné, pevné, bílé nebo světle zelené. Nezapomeňte odstranit všechny mrtvé, shnilé a houbovité kořeny. Pokud byla velká část z nich rozřezána, zakryjte řezy dřevěným uhlím. Toto ošetření ochrání kořeny před nemocemi. Nová nádoba nemusí být větší. Nové kořeny se tvoří těsně pod listy a k vývoji stačí vlhký vzduch. Nejlepší je zvolit průhlednou nádobu.
Jaký substrát zvolit?
Substrátem pro orchideje by v žádném případě neměla být běžná půda, ani by neměl obsahovat mletou rašelinu. Nejlepší bude hotová směs určená pro orchideje a složená převážně z borové kůry, dřevěného uhlí nebo hrubých novozélandských sphagnových vláken. Volně substrát obtočte kolem kořenů. Na dno nové nádoby položte tenkou drenážní vrstvu, která může být z keramzitu, štěrku nebo drceného polystyrenu.
Péče po přesazení
V případě zdravých kořenů můžete rostlinu trochu zalévat a poté postavit na stojan naplněný vodou a keramzitem. Pokud jste odstranili velké množství mrtvých kořenů, nezalévejte rostlinu po dobu 10 až 14 dnů. Hnojivo použijte nejdříve dva až tři týdny po přesazení.