Při pěstování zamiokulkasu je nutné dodržet pravidla zalévání
Zamiokulkas je módní a velmi velkolepá pokojová rostlina, která se nedávno objevila v mnoha bytech. Kromě dekorativního vzhledu se vyznačuje nízkými požadavky a vysokou odolností vůči nepříznivým podmínkám.
Zalévání zamiokulkasu
Zamiokulkas se vyznačuje tlustými stonky a masitými, kožovitými listy tmavě zelené barvy a velkolepým leskem. Právě v listech a odnožích nacházejících se v podzemí rostlina akumuluje vodu. Díky tomu se dobře vyrovná se skromným zaléváním, a dokonce i s delším suchem. Zamiokulkas je schopen přežít bez vody až 3 týdny. To jistě potěší lidi, kteří hodně cestují nebo nejsou často doma.
Na rozdíl od jiných pokojových rostlin zamiokulkasy snadno přežijí období naší dovolené. Rostlina by se měla zalévat přibližně jednou za 1–1,5 týdne a nepříliš hojně. Nejlepší způsob, jak zjistit, jestli je čas na zálivku, je vyzkoušet stav substrátu rukou. Pokud je substrát zcela suchý, můžete rostlinu zalít. K tomuto účelu se doporučuje použít stojatou vodu o pokojové teplotě. Zamiokulkas nemá rád namáčení listů.
Zimní a podzimní péče
Pozdní podzim a zima jsou obdobím, kdy mnohé rostliny přecházejí do stavu úplného nebo částečného vegetačního klidu. To je také případ zamiokulkasu. Pomalý růst v zimě znamená, že nepotřebuje tolik vody jako na jaře nebo v létě. Z tohoto důvodu by se zalévání mělo provádět méně často. Pokud je na druhé straně v bytě v důsledku vytápění suchý vzduch, stojí za to přemýšlet o zvlhčovači. Fungovat bude také pravidelné, ale jemné kropení rostliny.
Nejčastější příčinou poškození rostliny je přebytečná voda. Příliš časté a hojné zalévání vede k hnilobě odnoží a žloutnutí a poté k opadávání listů. V případě přelití rostliny je třeba ji vyndat z květináče a zkontrolovat, zda kořeny nezačaly hnít. Může být také nutné nahradit půdu novou a suchou.
Zdroj: https://greeneryunlimited.co/blogs/plant-care/zz-care