Flowers 2531815 1280

Při pěstování domácích rostlin se často dopouštíme fatálních chyb. Zachraňte svou květinu včas

Když se staráme o květiny v květináči, děláme mnoho chyb. Ačkoliv nám to některé rostliny mohou odpustit, většina květin rychle přestane být potěchou pro naše oko, a některé mohou dokonce uhynout. Jak zachránit prekérní situaci a pomoci rostlinám, aby znovu získaly svůj ztracený půvab?

Pozor na vodu!

Přelití je jednou z nejčastějších chyb při péči o rostliny. Ukazuje se, že většina rostlin snáší sucha mnohem lépe než přelití. Příliš mnoho vody způsobí hnilobu kořenů a odumření rostliny. Jak poznat, že jste to přehnali? Prvním příznakem je příliš vlhká půda a voda setrvávající v misce pod květináčem. Listy začnou žloutnout, zvlní se, upadnou a stonky zčernají.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon nebo terasa se snadno promění v zahrádku plnou květů nebo malý les

Řešení

V takovém případě odstraňte přebytečnou vodu z misky pod květináčem. S dalším zaléváním počkejte, dokud v misce nebude žádná voda. Pokud je rostlina ve špatném stavu, musíte ji vyjmout z květináče, očistit kořeny a zkontrolovat, zda nezačaly hnít.

Zdroj obrázku: Pixabay

Sucho

Rovněž často necháváme půdu v květináči příliš vyschnout. Charakteristickým příznakem je světle šedá barva půdy, mnohdy popraskaná a odlupující se od květináče. Listy, stejně jako v případě přelití, mění svou barvu ve žlutou, začínají se vlnit, až zjevně uschnou.

Mohlo by vás zajímat:  Exotická lahůdka se dá vypěstovat i u nás. Stačí k tomu nákup jednoho kusu známého ovoce

Řešení

V takové situaci musíte odříznout poškozené listy a větvičky, aby nezatěžovaly rostlinu. Pokud to stav rostliny dovoluje, vyjměte rostlinu z květináče a vložte ji do misky naplněné vodou, aby mohl substrát snadno nasáknout. 

Hnojení

Ne všechny květiny jsou přesazovány každý rok, takže některým – zejména těm v malých květináčích – mohou po 2–3 letech pěstování ve stejné půdě docházet živiny. Půda v květináči se rychle stává sterilní, proto je nutné neustálé hnojení. Když se podíváte na listy, můžete zjistit, které minerály rostlina potřebuje. Než získáte správně namíchané tekuté hnojivo, můžete použít nouzovou péči.

Mohlo by vás zajímat:  Majonéza není na listy rostlin vhodná, lesk jim přirozeně dodají hnojiva
Zdroj obrázku: Pixabay

Řešení

Použijte populární peroxid vodíku. Správně připravené dávkování způsobí, že listy naberou šťavnatý odstín zelené a květiny budou kvést jako bláznivé. Recept je jednoduchý: stačí smíchat peroxid vodíku s obyčejnou vodou v poměru 1 : 4, poté nechat připravený roztok stát 24 hodin. Po této době můžete rostlinu zalévat, ale ne častěji než jednou za dva týdny. 

Přidat na Seznam.cz