Přesazování rostlin se není třeba bát, těchto pár pravidel zvládne i začátečník
Každoroční přesazování rostlin v květináčích je nezbytné pro jejich zdravý růst. Díky tomu se uvolní nové listy a některé druhy mohou začít kvést. Aktivita to není složitá a každý ji zvládne, ale je třeba si zapamatovat některá pravidla.
Správným přesazením předejdete plísním a jiným nemocem rostliny
Každý rok nemusíte přesazovat všechny rostliny. Některým to stačí jednou za dva roky, ale každou rostlinu byste měli přesadit hned poté, co si ji zakoupíte. Nevíte totiž, jak se o květinu starali v obchodě a jestli není v květináči už příliš dlouho a nemá uhnilé kořeny. Větší rostliny můžete přesazovat jednou za tři roky, častěji by se měli květináče měnit u menších rostlin.
Je těžké přesadit dospělé rostliny, protože některé obrovské druhy jsou několikametrové. Jejich květináče jsou masivní a kořenový bal bude kompaktní a těžký, že bude nemožné ho vytáhnout. Taková operace může být velmi komplikovaná a dost možná se nepovede správně. Vyměňte pouze horní vrstvu zeminy. Důležitým prvkem je volba správného květináče. V našich obchodech najdete mnoho květináčů, ale ne všechny se hodí na přesazování květin.
Vybírejte květináč, který má o něco větší průměr než stávající
Dalším prvkem je také materiál, ze kterého je květináč vyrobený. Plastové jsou sice odolné proti poškození, houbovým chorobám a působení vlhkosti, keramika má ale také výhody, mezi které patří propustnost vzduchu a schopnost odvádět přebytečnou vodu. Rozhodně by mu ale neměly chybět odvodňovací otvory.
Při přesazování rostlin věnujte pozornost stavu kořenového balu. Pokud je pevný a kompaktní, uvolněte z něj hlínu, ale dávejte pozor, aby nedošlo k poškození jemných kořenů. Můžete odstranit mrtvé a nemocné podzemní části rostliny. Před umístěním rostliny do květináče na jeho dno dejte vrstvu drenáže. Stačí malé oblázky, drcenou keramiku nebo keramzit. Zakryjte ji vrstvou půdy a vyberte takovou, aby vyhovovala potřebám rostliny.