Přelitou pokojovou rostlinu zachrání ošetření kořenů a přesazení do nového substrátu
Pokojové rostliny pěstované v domácnosti vytvářejí příjemnou atmosféru. Pro někoho jsou i zajímavým koníčkem. Jsou lidé, co se věnují třeba pěstování kaktusů, jichž je velké množství druhů. Každá rostlina potřebuje určité množství vláhy k tomu, aby dobře prosperovala. Někdy může být těžké odhadnout, kolik vody jednotlivým pokojovkám dopřát.
Co způsobuje přelití rostlin
Tak jak pokojovým rostlinám neprospívá dlouhodobé sucho, škodí jim také přelití. To na rostlině poznáte tak, že jí začnou opadávat listy, už nebude tak pevná, ale bude působit zvadle. Možná vás jako první napadne, že jí chybí voda. A tak ji zalijete. Jenže to je právě chyba. Přelití způsobuje, že se voda drží u kořenů, které začnou hnít. Rostlina přestane přijímat živiny a chřadne. Nakonec může celá uhynout.
Co dělat při přelití rostlin
Když už se přihodí, že jste svou oblíbenou pokojovou rostlinu přelili a ona začíná vadnout, můžete jí ještě pomoct. Je třeba rostlinu z květináče vyjmout a zkontrolovat její kořenový bal. Pokud cítíte hnilobu, je zřejmé, že jste to s vodou přehnali. V takovém případě je třeba postupovat podle následujících kroků:
- mokrou zeminu odeberte opatrně od kořenů,
- kořeny propláchněte jemně vodou,
- nahnilé kořeny odstraňte,
- zdravé kořeny postříkejte fungicidem.
Pomůže nový substrát
Abyste přelité rostlině pomohli, je vhodné ji přesadit do nového, suchého substrátu. Neexistuje ale záruka, že se vzpamatuje a začne opět normálně růst. Se zálivkou raději počkejte. Určitě se vyplatí vzít si z rostliny řízky a ty nechat zakořenit, abyste o ni nepřišli. Až budete příště pokojovky zalévat, je vhodné myslet na to, že méně je někdy více. Zalévejte je raději častěji, ale menším množstvím vody, které stihnou rostliny spotřebovat. Je škoda kvůli přelití o rostliny přijít.
Zdroj: https://www.jimsmowing.com.au/2021/07/save-your-overwatered-plants-in-4-easy-steps/