Stinking Hellebore 3963 1920

Přehnaná péče vede k uhnívání rostlin. První pomoc ještě existuje, ale málokdo udělá to správné

Pokojové rostliny často trpí chybami, které ve snaze o dokonalou péči dělají jejich majitelé. Největším problémem mnoha majitelů pokojové zeleně je zalévání, respektive jeho nedostatek nebo přebytek. Pokud své rostliny zapomínáte zalévat, je lepší vybírat druhy, které netrpí přesušením. Ale co rostliny, které byly dlouhodobě přelévány? Jak je zachránit?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Všeho moc škodí, o vodě to platí obzvlášť

Obvykle své rostliny velkoryse zaléváme. Věříme, že nedostatek vody jim ublíží více než přebytek. To ale není správná úvaha, protože mnoho pokojových rostlin dává přednost mírně vlhké půdě. Voda, která se shromažďuje v kořenech, omezuje přístup rostliny ke kyslíku a ztěžuje vstřebávání dalších živin. Nadměrně napojená rostlina oslabuje, stává se náchylnou k napadení škůdci a chorobami, což vede k jejímu odumření. Jaké jsou hlavní příznaky přelití rostlin? Přebytek vody v substrátu způsobí, že jejich listy zežloutnou, zvlní se, uvadnou a stonky zčernají.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci se mohou na pokojových rostlinách objevit kdykoli. Jejich přítomnost prozradí plátek okurky v květináči
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak zachránit přelitou rostlinu? Hlavní roli hraje čas

Jestliže chcete přelitou květinu zachránit, je třeba začít včas. Příliš narušená rostlina má přes všechno úsilí jen malou šanci na záchranu. Pokud si včas všimneme příznaků přelití a budeme správně reagovat, je šance, že dokážeme rostlinu ozdravit a vrátit do původního stavu, docela velká. Začneme tím, že rostlinu vyjmeme z květináče a odstraníme veškerý substrát. Pokud je zde viditelná plíseň, kořeny očistíme a vydezinfikujeme. Potom položte rostlinu na absorpční materiál, například karton nebo noviny, a nechejte ji dlouho schnout na stinném, suchém, mírně teplém místě bez průvanu. Nikdy z ní vodu nevytlačujte! Teprve po vysušení by měla být rostlina přenesena do nového, mírně vlhkého substrátu. 

  • Pamatujte na drenážní vrstvu, kterou může volně vytékat přebytečná voda. Tím se v budoucnu zabrání přelití rostliny.
  •  Pravidelné a umírněné zavlažování je velice důležité: nikdy nenechávejte vodu stát v květináči. 
  • Rostliny zalévejte, jen když je vrchní vrstva půdy v květináči suchá.
Zdroj: utakerthez.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz