Prach může pokojové rostliny úplně udusit. Péče o jejich listy je přitom snadná
Péče o pokojové rostliny rozhodně není jen o zalévání, přesazování a hnojení. Pravidelně byste měli dělat ještě jednu věc, abyste se dočkali zdravých rostlin. V našich domovech se neustále práší a prach se usazuje i na rostlinách. Jakmile je ho tam příliš mnoho, ztíží to květinám proces dýchání a výměnu oxidu uhličitého za kyslík. Z tohoto důvodu je musíte pravidelně čistit a leštit.
Rostliny s velkými listy
V případě rostlin s velkými listy je to nejjednodušší. Vezměte do ruky měkký hadřík a namočte ho do teplé vody. Navlhčeným hadříkem otřete všechny listy. To je všechno. Myslete hlavně na teplotu vody a nepřidávejte do ní žádné přípravky. Voda nesmí být horká, ale musí být dostatečně teplá, aby se na listech netvořily skvrny. Ty by nevypadaly hezky.
Rostliny s malými listy
U malých listů je to trochu náročnější, ale i u nich musíte listy čistit. Nejlepší bude, když svým rostlinám dopřejete sprchu. Musíte samozřejmě postupovat opatrně a pomalu. Myslete na to, že květináč a zemina musí být zakryté, aby se k nim nedostala voda. Po sprchování jemně s větvičkami zatřeste, abyste odstranili přebytečnou vodu. Potom nechte rostlinu chvíli stát, aby listy uschly.
Domácí metody pro leštění listů
Listy rostlin můžete také leštit. Využít k tomu můžete banánové slupky. Stačí, když po listech přejedete vnitřní stranou slupek. Použít ale můžete také pivo. Nesmí na něm ale zůstat žádná pěna. Do piva namočte hadřík a poté otřete zaprášené listy. Díky tomuto postupu získají znovu nádherný vzhled a budou krásně lesklé po dlouhou dobu.
Jak často byste měli leštit listy?
Při leštění pokojových rostlin musíte dodržovat pravidelnost, ale také umírněnost. Fíkusy, japonskou arálii, kroton nebo afelandru stačí otřít jednou za dva měsíce. Palmy, echmea nebo ananas tento postup nesnáší. V jejich případě bude mnohem lepší rostliny postříkat převařenou nebo filtrovanou vodou.
Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-plants-36833874