Pomozte ptačím přátelům přežít tuhé mrazy a připravte jim dobrou svačinku
Víte, čím krmit malé ptáčky, kteří u nás zůstávají přes zimní měsíce? Některé potraviny jim mohou ublížit, a proto se dnes zaměříme na to, jaké dobroty jim můžete dopřát, abyste je zachránili před smrtí hladem. Ptáčkům například nemůžete dát do krmítka jídlo, které vám zbyde od oběda.
Jaké druhy vaše krmítko navštěvují?
Vrabce a mazurky můžete nakrmit drobnými zrníčky nebo různými druhy semínek. Mají rádi také kroupy, které je potřeba uvařit. Bezinky nebo jeřabiny je také potěší, hodí se pro většinu druhů ptáků, kteří u nás zimují. Sýkorkám ale chutná také čerstvá slanina. Nesmí ale být slaná ani jinak kořeněná, jinak byste sýkorky usmrtili.
Větší ptáky, jako jsou holubi, kosi nebo straky, můžete krmit i vařenou hrubou kaší a zrny ze pšenice. Mnoho lidí rádo chodí krmit kačeny nebo labutě, ale dávejte si hlavně přes zimu pozor. Můžete jim dávat červenou řepu, vařené brambory nebo ovesné vločky. Nevhodné je pečivo, které ale většina lidí kachnám nosí.
Zobání jim dejte do výšky, ať na ně nemohou jiná zvířata
Většina ptáčků si vystačí se semínky, takže jim můžete nasypat například slunečnici, proso, sezam nebo kukuřici. Mají rádi také ovesné vločky, vhodná je i rýže. V jejich potravě nesmí chybět ani plody jeřabiny nebo šípku, poradí si také s jablíčkem nebo ořechy. Někteří ptáci mají rádi i kousky masa, jako zpestření jim můžete dát lůj.
Spousta ptáků létá do krmítek, ale některým druhům budete muset zobání nasypat na zem nebo přivěsit na větve stromů. Sledujte tedy, jaké druhy ptáků k vám létají nejvíce, a podle toho přizpůsobte místo na krmení. Sýkorkám můžete zobání zavěsit pod krmítko nebo na větve stromů. K tomu jsou vhodné lojové koule. Ty ale nezapomeňte vytáhnout z plastového obalu, ve kterém velmi často ptákům uvízne noha a hynou. Vrabci nejraději zobou krmení ze země, ale dejte pozor na to, aby je při zobání nerušila jiná zvířata.
Zdroj: https://www.kaytee.com/learn-care/wild-bird/5-reasons-to-feed-backyard-birds-in-winter