Hands 1413012 1920

Pokud se potřebujete vypovídat, svěřte se své rostlině, odpoví vám lepším růstem

Představa, že byste měli mluvit s rostlinou, může působit poněkud výstředně. Tento přístup má ale v dnešní době oporu i v moderní vědě. Za poslední rok si mnoho lidí pořídilo domácího mazlíčka. A kdo si netroufl na péči o živočicha, sáhl po jednodušším řešení – pořídil si rostlinu v květináči. Nikdy se o tom moc nemluvilo, ale ukazuje se, že rostlina může být také dobrý společník, se kterým si můžete popovídat.

Nerozumí slovům, ale vnímají tóny

I když květina přesně nerozumí, co jí zrovna říkáte, vnímá vaše psychické rozpoložení, které se odráží na tónu hlasu. Podrážděná nervózní řeč, nebo dokonce křik na ni působí negativně. Doktorka Dominique Hes poskytla britskému časopisu The Guardian rozhovor, ve kterém uvádí konkrétní způsoby, jak s rostlinami komunikovat. Údajně nejlépe vnímají nízce položené tóny a vibrace v rozmezí 115–250 hertzů.

Mohlo by vás zajímat:  Běžně se jim nedaří, ale když se pěstují v temných a tmavých místnostech, ukážou svou krásu
Zdroj obrázku: Pixabay

Jemné vibrace pozitivně ovlivňují proces fotosyntézy, což má za následek intenzivnější růst rostliny a lepší schopnost bránit se infekcím. Naopak silné vibrace rostlinám škodí (hluk, křik a hlasitá agresivní hudba) a v jejich přítomnosti začínají chřadnout. Výzkum prováděný Královskou zahradnickou společností dále zjistil, že upřednostňují ženský hlas před mužským. Dobře jim dělají také upřímně míněné komplimenty pronášené vřelým tónem.

Odpolední posezení s kytičkou

Pokud si zrovna nemůžete vychutnat odpolední šálek kávy s vašimi blízkými a přáteli, posaďte se ke svému zelenému svěřenci. Nemusíte rostlině říkat nic konkrétního. Anebo naopak můžete využít toho, že vaše slova nikomu jinému neprozradí, a vyzpovídat se. Chvilku si možná můžete připadat podivně, ale pak zjistíte, že to pomáhá. Jak vám, tak i květině.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas se hodí do ložnice i tmavých koutů. Vyčistí vzduch, aniž by vyžadoval velkou pozornost
Zdroj obrázku: Pixabay

Ocení také klasickou instrumentální hudbu a klidné melodické písně. Poslechem meditační hudby si vnesete klid do duše a zároveň podpoříte zdraví vaší rostliny.

Přidat na Seznam.cz