Female Gardener S Hand Cutting Plant With Secateurs

Podzimní péče o rostliny předejde chorobám a výskytu škůdců

Podzim je obdobím, kdy se příroda připravuje na odpočinek během zimních měsíců. Pro zahradníky je to důležitá doba, kdy se mohou přijmout preventivní opatření proti chorobám a škůdcům, které by mohly ovlivnit zdraví rostlin v následujícím roce. Efektivní podzimní péče může být rozhodující pro udržení zahrady v dobré kondici. Následují praktické rady, jak na to:

Odstranění onemocněných částí rostlin

Prvním krokem v prevenci je důkladné odstranění všech onemocněných, poškozených nebo mrtvých částí rostlin. To zahrnuje opadané listí, ovoce, a větve, na kterých se mohou nacházet patogeny. Tyto materiály by neměly být kompostovány, jelikož to může vést k šíření chorob.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina je zdravá, ale jen do určité míry. Někdy může vést až k ledvinovým kamenům

Hloubkové čištění zahradního náčiní

Zahradní nářadí může být nosičem chorob mezi rostlinami. Je třeba je pravidelně čistit a desinfikovat, zejména když bylo použito na rostliny postižené chorobami.

Výběr odolných odrůd

Když plánujete výsadbu pro další sezónu, hledejte odrůdy rostlin, které jsou odolné vůči místním chorobám a škůdcům. To může výrazně snížit potřebu chemických ochranných prostředků.

Zlepšení půdy

Zdravá půda je základem zdravé zahrady. Podzim je ideální čas na to, abyste půdu obohatili kompostem a jinými organickými materiály, které zlepší její strukturu a zvýší obsah živin.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí na zahradě není odpad, najde ještě praktické využití

Správná zimní pokrývka

Některé rostliny mohou vyžadovat zimní pokrývku, aby byly chráněny před mrazem. Použití slámy, spadaného listí nebo speciálních ochranných materiálů může pomoci izolovat rostliny během chladných měsíců.

Concept Cleaning Suburban Area Girl Collects Foliage With Rake
Zdroj obrázku: Freepik

Prořezávání

Podzimní prořezávání je kontroverzní téma, ale u některých rostlin může být prospěšné k odstranění starého dřeva a podpoření nového růstu. Je důležité vědět, kdy a jak správně prořezávat specifické rostliny ve vaší zahradě.

Voda a zavlažování

I když rostliny v podzimních měsících obvykle vyžadují méně vody, nedostatek vláhy může oslabit rostliny a zvýšit jejich náchylnost k chorobám. Ujistěte se, že vaše rostliny dostávají dostatečné zavlažování, zvláště během suchých období.

Mohlo by vás zajímat:  Křemičitý písek a zahradničení - proč je důležitý pro ekosystémy?

Správná rotace plodin

Pokud pěstujete zeleninu, je důležité praktikovat rotaci plodin, aby se snížilo riziko hromadění škodlivých patogenů a škůdců v půdě.

Zahradní hygiena

Podzim je také dobrým časem na vyčištění skleníků, zahradních domků, nádob a truhlíků, které mohou být potenciálními úkryty pro škůdce a nemoci. Pravidelné čištění zabraňuje přezimování nežádoucích organismů.

Podzimní péče o zahradu je více než jen příprava na zimu; je to investice do budoucího zdraví a plodnosti vaší zahrady. S náležitou prevencí a předvídavostí lze minimalizovat riziko vzniku chorob a zvýšit šance na bohatou a prosperující zahradu pro nadcházející rok.

Zdroj: https://www.environment.sa.gov.au/goodliving/posts/2017/02/autumn-gardening-tips
Přidat na Seznam.cz