Podzimní hnojení posílí túje před dlouhou zimou
I když hlavní módní vlna tújí už opadla, stále ještě jde o jeden z nejoblíbenějších živých plotů, na které na českém a moravském venkově narazíte. Holdují jim zejména rodiny bez domácích mazlíčků, túje jsou totiž prudce jedovaté. Na druhou stranu s trochou šikovnosti vyrostou prakticky každému a navíc většinou rostou velmi rychle, takže už několik sezón po vysazení vytvoří hustý a neprostupný plot, který je chloubou každého rodinného domku. Ale také túje je třeba přihnojovat, zejména když jsou velmi mladé a rostou, a pak také na sklonku jejich života, aby vydržely o několik sezón déle. Pojďme se nyní na jejich hnojení podívat podrobněji.
Hnojení před zimou
I když jsou túje schopny českou zimu přestát, snad kromě vyšších horských poloh, kde většinou trpí, stále ještě je to období, které na ně klade největší nároky. Připravovat je na mrazivou zimu byste tak měli zhruba od poloviny září nebo počátku října, podle toho, v jak teplé oblasti túje pěstujete. Túje v dobré kondici je na podzim třeba přihnojovat zhruba každé čtyři týdny, čerstvě vysazené nebo chřadnoucí túje klidně každý druhý týden.
Čím túje hnojit
Podzimní hnojivo pro túje pochopitelně dnes koupíte v každém zahradnictví či hobbymarketu. Buďto bude určené přímo pro túje, nebo bude vhodné pro jehličnaté stromy obecně. Hnojivo by mělo být bohaté na fosfor a draslík, naopak dusíkatá hnojiva se pro túje vůbec nehodí. Ale to nejlepší hnojivo pro své túje si hravě připravíte sami doma.
Nejlepší hnojivo
Jde totiž o hnojivo na bázi kávové sedliny. A je to velmi jednoduché, stačí rozmíchat sedlinu z jedné moka konvičky či jiné podobné nádoby na přípravu kávy v litru převařené nebo dešťové vody. Kávu nechte přes noc louhovat, aby se z ní uvolnily všechny důležité látky, a pak směsí túje rovnou zalijte. Používejte jednou až dvakrát měsíčně, stejně jako jakékoli jiné hnojivo pro túje. Uvidíte, jak se vašemu plotu bude dařit.
Zdroj: https://en.tomathouse.com/4/kak-uxazhivat-za-tuyami-osenyu.html