Podzim – začátek nové sezóny pro cibuloviny
Už Karel Čapek ve své knize Zahradníkův rok o říjnu napsal, že je to: „…první jarní měsíc, měsíc podzemního rašení a klíčení, skrytého rozpuku, nalévajících se pupenů…”. To platí i o cibulnatých a hlíznatých květinách. Pokud chcete mít zahradu plnou barev hned koncem zimy a na samém počátku jara, je nyní právě ten správný čas začít sázet.
Vysazování na stanoviště
Hlízy a cibulky je možno sázet ještě 6 týdnů před zamrznutím půdy, aby měly dostatek času se v půdě ještě před příchodem mrazů usadit. S vysazováním ale nesmíme začít ani příliš brzy, aby neměly tendenci začít klíčit ještě na podzim.
Mezi nejoblíbenější mrazuvzdorné cibulky a hlízy patří:
- krokusy
- hyacinty
- narcisy
- tulipány
Výhodou většiny těchto rostlin je, že mohou být na stanovišti ponechány i několik let. Je nutno je rozsadit jen, pokud se na záhonu příliš rozrostou nebo naopak přílišným zmnožením cibulek začne trpět kvalita rostlin vyrážejících ze stejného místa. Výjimku tvoří tulipány, které by se měly vyrývat každý rok a na podzim, po období vegetačního klidu, přesazovat na jiné stanoviště. Všechny tyto cibuloviny vyžadují propustnou půdu a slunné stanoviště, na místech, kde se zadržuje voda, snadno podléhají hnilobě.
Saďte pouze zdravé hlízy, ty rozměklé nebo viditelně poškozené by v půdě přes zimu stejně shnily. Půdu je vhodné přihnojit kompostem nebo kostní moučkou. Sázejte do jamky třikrát hlubší než je šířka cibulky či hlízy špičkou nahoru, kořínky směrem dolů. Ujistěte se, že je hlízka opravdu na dně jamky, v mezeře by se jinak mohla shromažďovat voda a rostlince by opět hrozila hniloba.
Výsadba do květináčů vrstvenou metodou
Všechny tyto barvami hýřící jarní květiny je možno sázet také do květináčů. Na dno je však třeba nasypat asi 5cm štěrku, který zajistí odpovídající drenáž. Nejefektivnější je sázet hlízy a cibulky různých druhů a variet do hlubších nádob, a to po vrstvách podle velikosti. Tím si zajistíte krásně rozkvetlé květináče po celé jarní období.