Podzim je ideální na množení růží, postup je dle zahrádkářů překvapivě snadný
Růže si můžete pořídit v zahradnictví i v květinářství. Než však sázet jistotu na mladou novou rostlinku, mnohem více se vyplatí si udělat řízky z již vzrostlého keře, který je zdravý a spolehlivě kvete. Takže pokud už nějaké růže doma máte, namnožte si je. Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát. A navíc pokud vás zahradničení baví, bude to i zábava. Jen nikdy nemnožte rostliny:
- Příliš mladé
- Trpící na mšice a roztoče
- Plesnivé
Jak na to
Růže jsou opravdu krásné a budou zdobit vaši zahradu až do podzimu. Proto rozhodně stojí za to jich na zahradě vysázet, co možná nejvíce. Dříve než se však pustíte do práce, vše si pečlivě nastudujte a růže, které pro řízkování vyberete, pečlivě zkontrolujte. Řízky odebírejte v délce 20–30 cm pomocí šikmého řezu za bezmrazého počasí a jen ze silnějších vyzrálých letorostů, které ještě nemají nalité pupeny. Po odstřihnutí velmi rychle ztrácejí svou sílu, proto je urychleně uložte do chladu a vlhkého písku.
Přezimování a sázení
Řízky si pečlivě označte a zapusťte je tak hluboko, aby vyčnívala na povrch jen 2-3 tažná očka. Takto je ponechte až do jara. Až opadnou jarní mrazíky, můžete začít sázet. Řízky umístěte mírně šikmo do země a zakryjte je hlínou až po vrchní očko. Pokud si nejste jisti, že už nebude mrznout, raději je na noc přikryjte sklenicí, abyste zabránili případnému zmrznutí.
Následná péče
Každá růže miluje teplou humózní půdu, která je dostatečně zásobena živinami a má taktéž dostatek vláhy. Ale pozor na přemokření! Půda by měla být vlhká nikoli mokrá. Při přemokření riskujete, že růže začne trpět hnilobou kořenů a houbovými chorobami, proto na to buďte zvlášť opatrní. Pro růže také vybírejte vždy dostatečně slunné prostory a pravidelně odstraňujte vadnoucí květy. Pokud byste to nedělali, nasazeným poupatům by zbytečně ubíraly sílu. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení. Růže ho dokážou opravdu ocenit a odmění se vás za to bohatými květy.
Hnojení růží
Máte na zahradě dobře odleželý kompost? Pro růže je naprosto ideální. Dobrá alternativa však může být i koňský hnůj, pokud jej máte k dispozici nebo si jej dokážete obstarat. Hnůj i kompost totiž vydatně zásobí půdu teplem i živinami a tomu se žádné jiné chemické hnojivo v obchodě nevyrovná. Dříve však než hnůj použijete, nechte jej dobře vysušit. V čerstvém stavu by mohl růže snadno popálit!