Beutiful Care

Množení muškátů pomocí řízků zvládne i začátečník

Na podzim čeká každého zahrádkáře hodně práce. V tomto období si můžete také rozmnožit muškáty, aby vám v další sezóně dělaly ještě větší radost. Uvidíte, že namnožit si sazenice je mnohem jednodušší, než si myslíte. Čas před prvními mrazy je ideální na to, abyste s přípravou začali. Poradíme vám, jak to udělat.

Nenáročné květiny dokáže pěstovat každý

Muškáty patří mezi nejoblíbenější květiny Čechů, můžete je vidět na každém druhém balkonu, terase i zahradě. Není se čemu divit, protože jejich pěstování i množení jsou velmi jednoduché. Tyto rostliny potřebují jen správnou zálivku a trochu hnojiva, aby nádherně rostly a kvetly až do konce října. Daří se jim na slunci i v polostínu a postačí jim substrát s neutrálním pH půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty porostou a bohatě pokvetou díky výživným domácím hnojivům

Velkou výhodou muškátů je jejich rozmanitost. V současnosti si můžete vybírat z různých druhů, které přináší zajímavé barvy i tvary květů. Jejich název pochází z řeckého pelargos, což znamená čáp. Možná vás to překvapí, ale květy této rostliny doopravdy připomínají zobák čápa. Jestli chcete mít hodně rostlin i příští rok, měli byste se pustit do jejich množení.

red-zonal-geraniums-design-pelargonium-peltatum-is-species-pelargonium-known-by-common-names-pelargonium-grandiflorum-cranesbill-crane-sbill-green-leaves-floriculture-horticulture
Zdroj obrázku: Freepik

Dvakrát za rok si připravte řízky

Muškáty kvetou od května až do konce října, respektive do prvních mrazíků. Řízkování se můžete věnovat na jaře a na podzim. Na jaře je to ideální do poloviny března a na podzim v době, kdy se teploty pohybují nad 10 stupni. Rozhodně nesmí být žádné mrazy nebo velká zima, protože jinak rostliny zničíte a z řízků nebudete mít na jaře vůbec nic.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na příští jaro a vysaďte si květiny, které pokvetou již v květnu

Připravte květiny na jaro

Na řízkování potřebujete čistý, ostrý nůž a výhonky se čtyřmi patry listů. Květy, poupata i spodní listy odstraňte. Řízky by měly být asi 10 cm dlouhé. Zasaďte je do substrátu a pravidelně zalévejte. Až klesne teplota k bodu mrazu, musíte je přesunout do bytu. Jakmile začnou vršky rostlin růst, zastřihněte je. V březnu použijte hnojivo a po oteplení je přesuňte znovu ven. To je všechno.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/flowers/propagate-geranium-cuttings/
Přidat na Seznam.cz