Yellow Flowers Mother Stepmother Have Blossomed Spring

Podběl přivítá jaro žlutými kvítky, které zatočí s každým nachlazením. Léčivé účinky nabízí také listy

Podběl lékařský, který je mezi babkami kořenářkami znám i jako lopušnice, je jarní žlutá rostlina. Na polích nebo loukách ji určitě nepřehlédnete. Z dálky může totiž připomínat pampelišku.

A stejně jako pampeliška či jiné bylinky i podběl obecný má spoustu benefitů pro naše zdraví. Má tolik léčivých využití, že ho lidé přezdívají žlutým zlatem. Sbíráme jej jako jednu z prvních bylinek, kterou si můžeme i nasušit na zimu. S čím vším nám podběl dokáže pomoci? A jaké části květiny sbírat?

Lépe dříve než později

Podběl lékařský často roste na neúrodných půdách a spousta zahrádkářů tuto bylinku vnímá spíše jako plevel. Ovšem lidé, kteří dávají přednost přírodním variantám léčiv před chemickými, vědí, co všechno jim tato žlutá rostlinka může poskytnout.

Mohlo by vás zajímat:  Zázračné účinky bobkového listu jsou známy od starověku. Využijte jeho léčebnou sílu i vy

Bylina kvete již od března a to je i čas, kdy začínáme se sběrem. Je nutné vychytat slunečný teplý den, což může být na začátku jara celkem výzva. Květy sušte v tmavé místnosti na sítech. Pokud využijete automatické sušičky, nastavte teplotu maximálně na 40 °C.

Zdroj obrázku: Freepik

Sbíráme taktéž mladé listy. Na ty je čas od května do července. Pokud na listech zpozorujete černé skvrny, je už bohužel pozdě. Listy na rozdíl od květů sušte na světle a rychle. Dejte ovšem pozor, aby nezčernaly.

Mohlo by vás zajímat:  Prášky na bolest hlavy jsou zbytečné. Úlevu přinesou bylinky i oblíbené koření

Čaj, zábaly či obklady

Tato žlutá rostlina je nazývána jarním zlatem, neboť dokáže pomoci hned s několika zdravotními komplikacemi. Vzhledem k tomu, že přispívá ke správné funkci horních cest dýchacích, pomůže vám při kašli, rýmě i běžném nachlazení. Podběl je vhodný také na pouhé posílení imunity nebo na zmírnění projevů astmatu.

Z květů i listů můžete uvařit čaj. Skvěle chutná, pokud je dochucený medem. Spařené květy lze také inhalovat. Listy použijte například na zábaly a výrobu sirupu. Obklady z čerstvých rozmělněných listů mohou ulevit vašim plicím a průduškám, pokud je přiložíte na prsa.

Mohlo by vás zajímat:  Jaro je jako stvořené pro nové chutě a očistu organismu. Vojtěška vás rozhodně nezklame

Přestože je podběl bylina, není vhodné jej užívat dlouhodobě. Stejně tak by se mu měly vyhnout těhotné, kojící ženy a děti.

Zdroj: https://www.rxlist.com/coltsfoot/supplements.htm
Přidat na Seznam.cz