Plísně se mohou objevit v jakékoli domácnosti. Pomůže větrání i speciální nátěr
V bytě a v domě nás ohrožují plísně. Jejich toxiny způsobují řadu nemocí, například alergie a astma, bolesti hlavy a nespavost, neplodnost nebo rakovinu. Negativně ovlivňují svaly a klouby i nervový systém. Jaké faktory hrají roli v růstu plísní a jak je odstranit?
Dostatečně větrejte
Ideální podmínky pro růst plísní nastávají na vlhkých místech bez přístupu čerstvého vzduchu, tedy v místnostech, kde se vlhkost vzduchu pohybuje nad 60 % a teplota v rozmezí 20–30 °C. Bylo by velkou mýlkou domnívat se, že se plísně vyskytují jenom ve starých domech. Objevují se i v novostavbách. Může jít o technickou chybu stavby, špatnou izolaci nebo důsledky povodní. Ke vzniku plísní přispívá nedostatečné větrání místností a nepravidelné vytápění v chladném období roku.
Způsobují dětem onemocnění
Mnoho lidí odstraňuje plísně z estetických důvodů, protože nazelenalé nebo nahnědlé skvrny nepůsobí pěkně, ovšem kontakt s plísní je především rizikem pro zdraví. Lékaři upozorňují, že děti se vlivem plísní mnohem častěji potýkají s astmatem a alergiemi a s infekcemi dýchacích cest. Vědecké studie ale varují i před kožními chorobami nebo poškozením jater a ledvin nebo neurologickými a psychickými problémy, za kterými rovněž stojí působení mykotoxinů.
Pomáhá ionizace
Nejúčinnějším způsobem ochrany proti plísním je prevence, především zajištění dostatečného větrání místností, zamezení vzniku nadměrné vlhkosti kombinací topení a větrání a používáním pohlcovačů vlhkosti. Na podzim a v zimě temperujte alespoň na minimální teplotu všechny místnosti v domě, i ty nepoužívané. Můžete-li, udržujte v celém domě stejnou teplotu. Při vaření větrejte. Pokud se plíseň objeví, snažte se odhalit její příčiny. Zvyšte větrání, opravte izolaci. Stěny s výskytem spor plísní důkladně očistěte a natřete fungicidními barvami. Velmi účinná metoda boje s plísněmi je ionizace.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a34763321/how-to-get-rid-of-mold/