High Angle Shot Footpath Made Stone Tiles Surrounded By Green Grass

Plevel mezi dlažebními kostkami zlikviduje postřik s octem

Vydlážděné prostranství před domem vypadá velmi zajímavě a dodává domu na kráse a eleganci. Dlažební kostky a zámková dlažba se používají též na chodníčky, terasy či venkovní garážová stání. Jejich pokládka je rychlá, navíc dláždění vydrží po dlouhá léta. Údržba těchto ploch nebývá náročná, pro vyčištění se může použít vysokotlaký čistič a běžný smeták, problémem jsou ale mechy a plevel, které se mohou objevovat ve spárách. Jak se zbavit těchto neřádů jednou provždy a obejít se bez plení po celou sezónu?

Ocet jako účinný prostředek

Nechybí v žádné kuchyni. Běžný kvasný lihový ocet se používá pro okyselení omáček i přípravu zálivky na zeleninový salát či nálevů pro zavařování různých druhů zeleniny. A pomůže nejen v kuchyni při přípravě pokrmů, je účinným pomocníkem při úklidu a odstraňování velmi odolných skvrn. Najde užitek nejen v domácnosti, ale také venku na zahradě právě při ošetřování dlážděných ploch. Ocet je totiž velmi účinným a hlavně ekologickým herbicidem.

Mohlo by vás zajímat:  Konec února je ideální čas pro postřik stromů v zahradě. Parafínový olej sníží počet škůdců
Zdroj obrázku: Freepik

Ruční plení je náročné

Vzít do ruky hrabičky, úzký rýč nebo vypichovací jehlu a pustit se do plení spár? Mechanické odstraňování bývá velmi náročné, byť si lze k ruce vzít vysokotlaký čistič, který dokáže odstranit mechové rostliny, které nemají vyvinutý kořenový systém. U ostatních rostlin s dlouhými kořeny je potřeba vzít do ruky herbicid a práci si ulehčit. Pro přípravu roztoku na plevelné rostliny se používá nejlevnější lihový ocet. Ideální je použít výrobek s vyšší koncentrací od 10 do 20 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Odnaučit pejska močit doma vyžaduje především trpělivost. Křik vše jen zhorší

Příprava octového roztoku a aplikace

Zbavit se mladých i vrostlých rostlin ve spárách je snadné. Ocet se smíchá v poměru 2 : 1, přičemž je důležité lít ocet do vody, nikoli obráceně. Následně se roztok přelije do lahve s rozprašovačem a použije na povrch dlažebních kostek a do spár. U speciálních kostek nebo povrchů je vhodné roztok vyzkoušet na některé okrajové části, zda nikterak nepoškozuje lak nebo glazuru. Poté stačí jen aplikovat na problémové rostliny jednou týdně. Už po dvou až třech aplikacích je vidět úbytek těchto rostlin. Pro postřik je nutné volit slunečné počasí s teplotami nad 15 stupňů Celsia.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/garden/1617507/How-to-get-rid-of-weeds-between-paving-stones-white-vinegar-homemade-weed-killer-evg
Přidat na Seznam.cz