Closeup Shot Gorgeous Pink Peonies Short Glass Jar Gray Table

Pivoňky ve váze vydrží déle čerstvé díky správné vodě i seříznutí

Pivoňky jsou oblíbenými květinami pro svůj ohromující vzhled a sladkou vůni. Často se používají na svatby, zvláštní příležitosti a jako jednoduchý způsob, jak ozdobit a provonět místnost. Jedním z největších problémů je udržet je co nejdéle čerstvé a krásné. V tomto článku prozkoumáme několik tipů, jak zajistit, aby pivoňky ve váze vydržely co nejdéle.

Výběr a příprava pivoněk

Prvním krokem k udržení čerstvosti pivoněk je výběr co nejčerstvějších květů. Vybírejte pivoňky, které jsou stále ve fázi pupenů, přičemž okvětní lístky se teprve začínají otevírat. Hledejte také pivoňky se zdravými zelenými listy a pevnými stonky.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina a ovoce plné pesticidů zdraví příliš neprospějí. Díky jednoduché metodě budou všechny plody čisté

Jakmile si vyberete pivoňky, je čas nařezat stonky. Pomocí ostrých nůžek nebo zahradnických nůžek proveďte čistý řez pod úhlem 45 stupňů a zkraťte tak stonky zhruba o 5 cm. Tohle totiž pomůže stonkům snadněji absorbovat vodu. Dále odstraňte veškeré přebytečné listy ze stonků, které by byly jinak ponořené ve vodě. Listy, které jsou ponořené ve vodě, se totiž rozloží a vytvoří ideální podmínky pro bakterie, které mohou způsobit rychlejší vadnutí a odumírání květin.

Naplňte čistou vázu čerstvou studenou vodou. Váza by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešly všechny pivoňky, aniž by se příliš těsnily. Do vody můžete přidat i konzervant, který pomůže vyživit květiny a zabránit růstu bakterií. Můžete zkusit také některé domácí vychytávky, jako je třeba vložení mince do vázy, která by měla zajistit, že pivoňky nezačnou hnít, nebo obyčejný aspirin, který by měl vodu dezinfikovat a zbavit nechtěných látek.

Mohlo by vás zajímat:  Vonné květiny vytvoří doma kouzelnou atmosféru a napomůžou relaxaci
Zdroj obrázku: Freepik

Následná péče

Vodu ve váze měňte každé dva až tři dny, aby zůstala čerstvá. Při každé výměně vody nezapomeňte stonky znovu seříznout pod úhlem 45 stupňů. Pivoňky preferují chladnější teploty, proto je chraňte před přímým slunečním zářením či jinými zdroji tepla a průvanem. Pokud je to možné, postavte vázu do chladné místnosti nebo blízko okna, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Stříkejte květiny vodou pomocí rozprašovače, aby byly hydratované a zabránilo se jejich vysychání.

Mohlo by vás zajímat:  Kvetoucí rostliny a kapradiny podpoří hnojivo připravené z bobkových listů

Nakonec můžete použít kupované směsi pro řezané květiny, které pivoňky vyživí a pomůžou jim vydržet déle. Nebo můžete opět vsadit na domácí vychytávky, jako je cukr nebo kyselina citrónová. Tyto látky totiž obsahují směs živin a antibakteriálních látek, které pomohou květinám zůstat co nejdéle svěží.

Zdroj: https://ariannabelle.com/blogs/blog/how-to-make-your-peonies-last-longer
Přidat na Seznam.cz