Pelargonie zdobí nejeden balkon nádhernými květy. Péče o ně je totiž velice jednoduchá
Pelargonie jsou krásné květiny, které můžete pěstovat nejen v zahradě, ale také na balkoně. Pokud jim dopřejete kvalitní podmínky pro růst, můžete se z jejich květů těšit několik měsíců. Koupit si můžete již hotové rostliny, nebo si je vypěstovat od semínka.
Potřebují pravidelně zalévat a odstraňovat zvadlé květy
U pelargonií je důležitá pravidelná zálivka, ale dávejte si pozor, abyste rostlinu nepřelili. Snáší spíše nedostatek vody než přebytečnou vlhkost. Vodu tak nalévejte do misky, a nikoli na listy. Můžete nakonec půdu zakrýt folií. Důležité je také květinu hnojit, a to po 2–3 týdnech od přesazení do květináčů. Pelargonie potřebují kvalitní hnojivo plné draslíku.
Kvetou různými barvami, od bílé, růžové, fialové až po purpurovou. Listy mohou mít tyto rostliny zelené s bílým okrajem nebo mramorované. Bohatě kvetou hlavně na slunci, ve stínu sice mohou kvést také, ale budou mít málo květů. Pokud budete muškáty pravidelně čistit a ořezávat z nich zvadlé květy a listy, podpoříte tím další kvetení.
Pelargonie vydrží bez vody i několik dní
Dejte pozor, abyste muškáty nepřelili, protože jinak jim mohou hnít křeny. Rostliny také hodně trpí na šedou plíseň, může to ovlivnit počet jejich květů. Je dobré je zalévat přímo ke kořenům. Jako balkonové rostliny se tak skvěle hodí hlavně na chalupy, kam nejezdíte každý den. Oproti petúniím vydrží bez vody dlouhé dny, protože s vodou umí hospodařit.
Jak jsme uvedli, je dobré jim přidávat kvalitní hnojiva. Vyhnou se jim pak škůdci, krásně pokvetou a nenapadnou je houby. Mezi nejčastější škůdce patří mšice a molice. Jako hnojivo se hodí například kávová sedlina nebo slepičí zákvas. Nebojte se používat jako hnojiva domácí prostředky nebo zbytky, které nastřádáte doma či na chalupě. Na zimu je vždy uskladněte někam do tepla, protože naši zimu nevydrží.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/geraniums