Patch 1433069 1920

Péče o venkovní dlažbu může být náročná. Odměnou bude její čistota, lesk i spáry bez plevele

Kdo má dům, ten samozřejmě myslí také na zvelebování pozemku okolo něho. Nejenom, že zde vznikne zahrada, ale jsou tu také chodníčky, nebo příjezdové cesty. Ideálním materiálem pro realizaci se stává dlažba. Ta může první měsíce vypadat naprosto dokonale, ale pokud se o ni delší čas nebudeme starat, ukáže nám i svou odvrácenou tvář. Proto je na místě o dlažbu dbát, čistit ji a pečovat. Společně si ukážeme všechny metody a varianty. Starost sice může být v některých případech komplikovaná, ale pohled na výsledek vás utvrdí v tom, že jste dělali správnou věc.

Jak vyčistit dlažbu od plevele a mechu

  • ručně,
  • bramborovou vodou,
  • vysokotlakým čističem

Ruční odstraňování je poměrně pracné, provádí se po dešti, plevel se potom snáze odstraňuje. Jednodušeji se vám plevel bude vytahovat za pomoci bramborové vody. Po uvaření brambor nalijeme horkou a slanou vodu na postižená místa. To způsobí odumírání rostlin a ty lze po třech dnech snadno vytáhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní úklid zahrady má svá pravidla. Správně odstranit listí je základ

Jestliže se rozhodnete pro čištění vysokotlakým čističem, dbejte na to, aby tlak nebyl příliš silný. Nejlepší způsob je menší tlak a horká voda. Nedržte proud vody svisle, dbejte, aby voda dopadala pod úhlem 45 stupňů. Předejdete tím výplachu písku a následnému poklesnutí dlažby

Před samotným čištěním

Nejdříve z vaší dlažby odstraňte volné nečistoty. Dávejte pozor, abyste si dlažbu nepoškrábaly, používejte proto nástroje s měkkými štětinami. Při tomto úkonu věnujte zvýšenou pozornost materiálu, ze kterého je samotná dlažba vyrobena. Nevhodným čištěním byste si mohli dlažbu poškodit. Pokud si nejste jistí, o jaký druh se jedná, udělejte rychlý test na přítomnost kyselin.

Mohlo by vás zajímat:  Základem péče o trávník v létě je správné zavlažování, sekání, hnojení i provzdušňování
Zdroj obrázku: Pixabay

Na nenápadném místě naneste kapku kyseliny, pokud tato kapka začne reagovat a vytvoří na povrchu bílou pěnu, což znamená přítomnost vápna, měla by být tato dlažba ošetřena bez použití kyseliny nebo kyselých roztoků.

Na betonovou dlažbu sodovou vodu

Nejprve odstraníme mechové plochy. Poté přivedeme k varu 10 litrů vody a přimícháme 100 gramů sody. Ještě horké naneseme na dlažbu a rovnoměrně rozetřeme koštětem nebo gumovou stěrkou. Nechte působit zhruba 5 hodin. Poté omyjte kameny čistou vodou. Takto nejen vyčistíte vaši dlažbu, ale zlikvidujete i plevel ze spár. Nezapomeňte si při práci chránit vaše oči.

Na přírodní kameny neutrální mýdlo

Mramor, pískovec nebo žula jsou přírodní kameny a jsou považovány za zvlášť odolné. Kromě toho mají na rozdíl od jiných druhů kamene optimální vedení tepla. Jsou však velmi citlivé na kyseliny. Nedoporučuje se používat kyselinu citronovou ani octovou.

Mohlo by vás zajímat:  Správná péče udrží trávník i přes léto svěží a zelený

I zde odstranění mechu platí jako první pravidlo. Poté naplňte kbelík vlažnou vodou a přidejte neutrální mýdlo. Tuto směs naneste na dlažební kameny a nechte působit asi půl hodiny. Potom by měli jít nečistoty lehce odstranit kartáčem.

Pro někoho může být příjemnější variantou zapůjčení nebo koupě stroje přímo na čištění dlažby. V některých případech vám bude stačit pouze dokoupení určitého dílu k vaší současné wapce.

Pokud vás tyto metody zklamaly, nebo máte nedostatek času, přenechte čištění profesionálům

Přidat na Seznam.cz