Cherries 1595610 1920

Péče o ovocné stromy se řídí hlavně datem v kalendáři a sklizní ovoce

Stříhání a řezání ovocných stromů by měl být pravidelný počin, co se týče péče o ovocné stromy na vaši zahradě. Řezání by mělo být prováděno vhodným způsobem a také ve vhodnou dobu. Každý druh ovocného keře můžete řezat v jinou dobu.

Jabloně se stříhají na podzim, třešně po sklizni ovoce

Hodně záleží na tom, jaký strom chcete ořezat. Jabloně, hrušky nebo švestky je nutné ořezat na konci února, naopak broskve by se měly stříhat při teplejším počasí – až se na stromech objeví pupeny. Třesně nebo meruňky se nejlépe stříhají po sklizni, protože je méně pravděpodobné, že budou infikováni bakteriemi.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený druh ostružiny dá až 30 kilogramů ovoce. Potřebuje slunce a dostatek vody

Tvar koruny stromu se reguluje vyřezáváním výhonků. Nesmí se ale narušit jejich tvar. Nejdříve odstraňte výhonky, které rostou do spodní části, pokračujete do středu koruny. Pokud víte, jak má budoucí tvar koruny vypadat, bude mít jednodušší práci. Řežeme 3-4 mm nad pupenem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovocné keře se musejí prořezávat jiným způsobem

Stříhání keřů závisí hlavně na výhoncích, na kterých rostlina kvete a poté přináší ovoce. Například červený rybíz potřebuje vyrůstat na dvou – čtyřletých větviček, ten černý naopak na mladších. Černý rybíz by měl být neustále omlazován, aby mohl plodit ovoce. Angrešt by měl být, stejně jako červený rybíz, uchováván.

Mohlo by vás zajímat:  4 tipy, jak připravit zahradu na zimu

Aronie přináší ovoce na jednoletých výhoncích, stejně jako na mnohem starších. Lze ji tedy řezat na jaře i podzim. Maliny přinášejí plody většinou na dvouletých výhoncích. Pěstujte je tedy ve dvouletém cyklu, ve kterém se budou vyvíjet. Po vysazení, které by mělo být na jaře, dávejte výhonky blízko země. Vyrostou pak pouze ty, které budou plodit následující rok. V létě, kdy už plody sklízíte, je nutné stříhat plodící výhonky a nechat jen mladé, které budou dávat plody další rok. U stromů i keřů je nutné dbát na správné zastřižení, protože to může mít souvislost s množstvím a kvalitou plodů. Proto správnou péči o stromy není radno podceňovat.

Přidat na Seznam.cz