Ovoce kupuje záměrně nezralé, díky snadnému triku jí dozrává doma a déle vydrží
Při nákupech v supermarketu, ale často i ve specializovaných obchodech s ovocem a zeleninou asi často lomíte rukama. V regálech jsou obvykle jen nedozrálé kousky ovoce, ale i zeleniny. Obchodníci totiž záměrně kupují ovoce, které ještě není tak úplně zralé, aby jim na pultech déle vydrželo. A to, které dozrát stihne, byť k tomu nemá v klimatizovaném obchodě bez přirozeného slunečního svitu ty nejlepší podmínky, rychle mizí.
Můžou za to zákazníci, hájí se prodejci
Paradoxem je, že majitelé obchodů a prodejci obvykle nezralé zboží podle svých slov prodávají právě kvůli zákazníkům. Když ovoce a zelenina opravdu dozrají, často se na nich objeví estetické nedostatky, jako je zahnědnutí či jiné vady barvy, nebo pomačkání – nezralé plody jsou zpravidla o poznání tvrdší než ty zralé, a tedy odolnější proti otlaku. Obchody pak navíc optimálně zralé plody musí prodávat ve slevě, protože už nevydrží dlouho. Tedy tak se alespoň obvykle hájí.
Trik na urychlení zrání
Ať už má prodej nedozrálého ovoce jakýkoli důvod, nezbývá, než se s ním popasovat. Naštěstí existuje jednoduchý trik, který zajistí, že nakoupené ovoce dozraje o poznání rychleji. Nečekejte žádné zázraky, obvykle to bude trvat jeden až dva dny, záleží pochopitelně na stavu ovoce. Nezralé plody je třeba dát do misky se zralým ovocem, nejlépe se k tomu hodí tyto dva druhy:
- Banán, klidně mírně přezrálý
- Velká odrůda červeného jablka
Tenhle trik funguje na většinu druhů ovoce a zeleniny, včetně například avokáda, jehož dozrávání může být pro některé lidi pěkně zapeklitý oříšek. Asi není třeba dodávat, že více než banán se hodí červené jablko, hlavně proto, že opravdu zralé vydrží o poznání déle. Na druhou stranu banán jako skvělé hnojivo funguje ještě o něco lépe než jablko. A banány jsou také levnější, přestože k nám cestují přes polovinu světa.