Selective Focus Young Orchid Sprout Pot Small Young Phalaenopsis Orchid Pot Home Gardening Orchid Breeding Top View

Orchideje ohrožuje nejen špatná péče. Zákeřné nemoci mohou rostliny i zahubit

Orchideje se prodávají v supermarketech i hobbycentrech a patří mezi časté dárky pro ženy u příležitosti svátku nebo narozenin. Jsou ceněny pro svůj vzhled a krásné květy, ale po odkvětu se často stává, že začnou chřadnout nebo už znova nevykvetou. Jindy může dojít k zahnívání kořenů nebo naopak jejich vysychání. Jak řešit nejčastější potíže orchidejí a v jakém případě jde o nesprávnou péči a v jakém o houbové nebo bakteriální onemocnění?

Nesprávná péče, nebo onemocnění?

Orchideje jsou náročné na umístění, zálivku i vlhkost vzduchu, pro svůj zdravý růst potřebují adekvátní péči a vzdušnost. Prvním příznakem potíží orchidejí je žloutnutí listů, jejich krabacení a ochabování. V horším případě může dojít dokonce k jejich celkovému uschnutí a odumření. Ve chvíli, kdy jde o masivní odpadávání listů, na listech se objevují skvrny nebo netypické deformace, jedná se o plísňové nebo bakteriální onemocnění. V tom případě je nutný zásah, aby nedošlo k zahubení celé rostliny. Nejdůležitější je odstranit postižené části ostrým čistým nožem nebo nůžkami, samozřejmostí je oddělení postižené rostliny od ostatních, protože může dojít ke kontaminaci vzduchem.

Mohlo by vás zajímat:  V září rozveselí zahradu rostliny, které v tomto období kvetou
Zdroj obrázku: Freepik

Fuzarióza orchidejí

Původcem nákazy fuzariózy u orchidejí jsou houby rodu Fusarium, které nejčastěji napadají obilniny, ale jako patogeny se mohou objevit na jakékoli jiné rostlině. U orchidejí se projevuje vadnutím výhonků, ochabováním listů a žloutnutím, kdy po seříznutí jsou viditelné fialové stopy. Nejdůležitější je postižené části odstranit a vyměnit substrát. Pro ošetření je nutné použít běžně dostupné přípravky ze zahradnického centra.

Černé skvrny i hniloba

Další onemocnění, které ohrožuje orchideje, je černá hniloba, která postihuje listy i kořeny. Při objevení tmavých skvrn na listech je nutný fungicidní postřik a izolace květníku od ostatních rostlin. Samozřejmostí je odstranění postižených částí rostlin. Další choroba, které je bakteriálního původu, je mokrá hniloba, kdy se objevují na listech menší skvrny, které se časem zvětšují a tmavnou, nadto jsou měkké a vodnaté. Je nutný postřik přípravkem s mědí a omezení hnojení dusíkem, hnilobu podporují i vysoké teploty v místnosti. Po odstranění postižených částí se doporučuje posyp dřevěným uhlím, snížení teploty vzduchu a zvýšení větrání.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/treating-orchid-diseases.htm
Přidat na Seznam.cz