Medicinal Extract Milk Thistle

Nezaměnitelný ostropestřec je víc než krásná květina. Dokáže pročistit játra jako málokterá bylinka

Ostropestřec mariánský je rostlina, kterou najdete na našich loukách nebo polích. Tato bylinka pomůže především vyčistit naše játra od toxinů a dalších škodlivých látek. Zaujme vás svým vzhledem, protože je mohutná a bude mezi ostatními rostlinami vyčnívat. Co všechno možná o této květině nevíte a jak můžete využít její vlastnosti?

Odkud rostlina pochází?

Ostropestřec pochází ze středomořských zemí, ale najdete ho dnes po celém světě. Je originální svým vzhledem, ale pravdou je, že si ho mnozí pletou například s bodlákem. Jak ostropestřec vypadá? Má velmi dlouhý stonek, který může dosáhnout až dvou metrů. Rostou na něm špičaté listy a v létě se objevují fialové květy. Poznáte ho mezi ostatními rostlinami na první pohled.

Mohlo by vás zajímat:  Lipový sirup si oblíbí všichni milovníci lidové medicíny. Nejen v zimě prokáže své účinky

Jaké jsou jeho výhody ohledně lidského zdraví? Ostropestřec je ceněný pro své účinky na lidská játra. Dokáže ale pomoci při léčbě i jiných onemocnění. Co v něm najdete? Například cukry, silice, steroly nebo jiné sloučeniny. Je velkým zdrojem vitaminu E, který zlepšuje stav pokožky. Nejcennější je ovšem obsažený sylimarin, což je směs flavonolignanů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak můžete ostropestřec používat?

Díky sylimarinu budete mít zdravá játra. Ovlivňuje totiž jejich stav a regeneruje je. Ostropestřec ale můžete využít také jako pomoc jiným orgánům, například žaludku nebo střevům. Zlepšíte si trávení, obnoví se vám také chuť k jídlu. Plynatost a zažívací potíže budou minulostí. Vhodné je pak vědět, jak tuto rostlinu používat.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinkám se bude dařit na balkoně, parapetu i v interiéru

Můžete si zakoupit tablety s touto rostlinou, ale samozřejmě ji seženete také v sušené formě, abyste si mohli udělat nálev. Je to rostlina, která je bezpečná, ale neměli by ji konzumovat chronicky nemocní lidé. S některými druhy léků může negativně reagovat, a proto se nejdříve poraďte se svým lékařem, jestli můžete ostropestřec užívat.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-milk-thistle/art-20362885
Přidat na Seznam.cz