Orchidej žádné chyby neodpustí. Citlivá je na světlo i správnou dávku vody
Orchidej dokáže potěšit nejen barvami, ale zejména svým exotickým vzhledem. Množství odrůd znamená, že každý si najde ten správný květ pro sebe. I když to nejsou náročné rostliny, několik chyb v péči může způsobit, že začnou vadnout. Dávejte si proto pozor, abyste je nedělali také.
Citlivé k přelití
Orchideje jsou mimořádně citlivé na přelití. Patří ke květinám, které mnohem lépe tolerují sucho než stání v přebytečné vodě. Pokud si všimneme, že listy orchideje změkly a květy začínají chřadnout, stojí za to podívat se, zda nedošlo k hnití kořenů. Jasným signálem, který svědčí o neúmyslném přelití, jsou měkké, hnědé a lepkavé listy. V takové situaci, musíte okamžitě vyjmout květinu z květináče a odříznout postižené kořeny. Po odříznutí kořenů přesaďte orchidej do nového vzdušného substrátu.
Aby orchidej správně rostla, potřebuje neustálý přístup vzduchu ke kořenům. Umístíme-li ji do příliš kompaktního substrátu, její květy začnou rychle chřadnout a listy ztratí svou pružnost. To zabrání dalšímu kvetení. Pro výsadbu proto volte poměrně volný a vzdušný substrát. Tímto způsobem jí poskytnete správný průtok vody a ideální vystavení slunečnímu záření.
Nevhodné povětrnostní podmínky
Obvykle je v bytech a domech orchidej ozdobou na parapetech. Takové místo je vhodné v teplých jarních a letních měsících. Problém začíná koncem podzimu, s výrazným ochlazením teploty venku a začátkem topné sezóny. Stojí za to vědět, že optimální teplota pro vývoj rostliny je 20 stupňů. Otevírání oken v chladných měsících a v zamračených dnech může orchidej vystavit mrazu, což má za následek zvadnutí listů a celého květenství.
Pokud se vzhled orchideje změní ze dne na den, její listy ztrácejí svoji barvu a pevnost, květy padají a kořeny hnijí nebo vysychají, může to znamenat progresivní onemocnění rostliny. Nejčastěji jsou chorobné stavy orchidejí způsobeny škůdci. Přítomnost škůdců se projevuje bílým nebo stříbřitým květem na listech a černými skvrnami na listech a květech. Nejvíce rostlině pomůže, když vyměníte celý substrát za nový a posoudíte stav kořenů. Před vložením do nového substrátu jemně omyjte všechny kořeny, abyste je zbavili případných vajíček.
Zdroj: https://www.wellandgood.com/how-to-take-care-of-orchids/