Omamný šeřík uklidňuje, ale také léčí. Nezapomeňte si pár větviček utrhnout
Šeřík je jeden z nejoblíbenějších keřů u nás. Je to taková první známka květnového jara. Jeho květy podmaní člověka nejen svým vzhledem, ale i úžasnou vůní, která je nejintenzivnější především ve večerních hodinách. Pokud nejste alergik, jistě si pár větviček natrhejte domů do vázičky, provoní vám celý dům. Věděli jste, že má šeřík i léčivé vlastnosti? Nálev z květů je diaforetický, antipyretický a protizánětlivý. Dezinfikuje sliznice a napomáhá k uzdravení. Uleví také při jarním nachlazení a udrží dobrou obranyschopnost těla.
Šeřík jako léčivka
Šeřík ve formě výplachu pomůže od bolesti v krku, ale i při rýmě a zánětu horních cest dýchacích. K tomuto kroku budete potřebovat:
- 1 lžíci šeříku,
- 1 šálek vody.
Tímto způsobem připravíme čaj, který necháme luhovat pět až deset minut. Nálev má vynikající mírně karamelovou chuť. Poté sceďte, a jakmile nálev mírně vychladne, můžete jej po chvilkách kloktat.
Psychická vzpruha a kosmetika
Šeříková vůně má dokonalý vliv na psychiku, proto se využívá při aromaterapii i při výrobě parfémů. Dokáže také ve správném množství zatočit s bolestmi hlavy a lze ho využít i jako afrodiziakum. Mimo parfémů můžeme šeřík také najít v mýdlech či krémech, dokonce se objevuje i ve vonných svíčkách. A pokud si vyrobíte šeříkový olej, uděláte úplně nejlépe. Stačí použít lahev s uzávěrem, do které nasypete do půlky sušený šeřík a do druhé poloviny nalijete olivový olej. Nechte odstát alespoň týden a poté s olejem potírejte ztuhlé svaly, uleví se vám.
Šeřík v receptech
Dokonce se ze šeříku dělají lahodné nevařené pudinky, ale i jiná jídla, která vám mohou zachutnat a navíc budou přínosná pro vaše zdraví. Takový nevařený puding se šeříkem se skládá z datlí, ovesných vloček, vody, šeříkových květů a chia semínek. Jedná se o vysoce výživné jídlo, které má mnoho skvělých účinků na zdraví.
Zdroj: https://thepracticalherbalist.com/herbal-memoirs/lilac-an-edible-and-medicinal-treat/