Bunch Lavender Flowers Summer Evening Sunset

Omamná levandule člověku po celý rok pomáhá, přes zimu potřebuje na oplátku pomoci ona

Levandule je krásná rostlina, kterou najdete na zahradách nebo terasách. Je to bylinka, kterou volíme velmi často k sušení, protože v domácnosti můžete pomoci hned na několika místech. Nepatří mezi okrasné rostliny, je ale velmi důležitá pro náš ekosystém. Odradí například otravný hmyz, hodit se bude i zavěšená ve skříni. Na přicházející zimu je potřeba levanduli venku pořádně připravit.

Aby levandule vydržela přes zimu, musíte ji ochránit

Nevíte, kde začít, abyste levanduli ošetřili před zimou? Jelikož levandule pochází z jižní Evropy, musíte jí zajistit podmínky, aby se cítila „jako doma“. Francouzská nebo španělská levandule ale neumí přečkat krutou zimu. Musíte je pěstovat v květináčích jako letničky. Nejdříve musíte aplikovat draselná nebo fosforečná hnojiva, hodí se například čedičová mouka.

Mohlo by vás zajímat:  Stinné kouty zahrad nemusí zůstat prázdné. Pro některé druhy rostlin jsou tato místa ideální

Nesmíte ale na levanduli používat dusík – mnoho hnojiv ho obsahuje, ale pro levandule není bezpečný. Jestli na podzim uvidíte, že rostlina tvoří nové stonky, v zimě mohou umrznout. Pokud máte pocit, že je potřeba zkrátit výhonky, měli byste tak dělat na jaře a poté po jejím odkvětu. Pokud ji ale ostříhat nestihnete, nedělejte to v podzimním období. Pokud se rostlina dostane do chladu, můžete způsobit, že zemře celá.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak levanduli na zimu přikrýt?

Levandule sice patří mezi mrazuvzdorné rostliny, bez lidského zásahu si ale v zimě neporadí. Proto zakryjte jak kořeny, tak i stonky. Nemusíte s tím ale pospíchat, protože jednorázový mráz rostliny neohrozí. Levanduli zakryjte až v případě, že mrazy trvají několik dní. Nejdůležitější je postarat se o její kořeny, které jsou velmi citlivé. Stačí je zakryt pískem nebo mulčem.

Mohlo by vás zajímat:  Pobyt na zahradě přináší zklidnění a novou energii. Přinášíme tři důvody, proč začít zahradničit ještě dnes

Jestli chcete ochránit celou rostlinu, můžete sáhnout po borových větvičkách. Ty rostlinu ochrání před mrazivým větrem. Můžete použít také agrotextilii, ale dejte pozor, ať levanduli nezakryjete moc. Potřebuje dýchat, takže jí zajistěte dostatek vzduchu. Na malé rostliny postačí kartonová krabice, ale tu také musíte zajistit, aby při silném větru neodlétla.

Zdroj: https://www.lavenderconnection.com/for-the-love-of-lavender/growing-lavender-in-cold-climates
Přidat na Seznam.cz