Cucumbers 3809535 1920

Okurková plíseň je silný soupeř, dle našich babiček pomáhá čerstvé mléko

Žlutozelené skvrny na okurkách znamenají pro zahrádkáře téměř katastrofu, jelikož s sebou přináší riziko uhynutí rostlin. Okurková plíseň se snadno přenáší a ohrožuje kromě okurek i rajčata. Poznat ji lze snadno – na horní straně listů se objeví hranaté žlutozelené skvrny, které jsou ohraničené listovými žilkami. Tyto skvrny se rychle rozšíří a na spodní straně listů se začne tvořit šedofialové podhoubí. Jak se tedy této okurkové katastrofě postavit?

Správné pěstování

Plísně se nejlépe šíří ve vlhkém prostředí a při teplotě 20-25℃. Pěstujete-li okurky ve skleníku či fóliovníku, nezapomínejte dostatečně větrat. U záhonků se snažte umístit okurky na ten nejvíce prosluněný. Pokud chcete riziko napadení plísněmi co nejvíce minimalizovat, pěstujte okurky na opěrné síti. Popínavé stonky se přimknou k opoře, listy a plody lépe osychají. Tento způsob pěstování se dá použít nejen ve venkovních prostorách, ale i ve sklenících. Okurky také nezapomínejte každý den kontrolovat. Pokud rostou vedle rajčat či cuket, kontrolujte pravidelně i tyto.

Mohlo by vás zajímat:  Pět pravidel pro bohatou úrodu rajčat
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstujte odolnou odrůdu

Některé druhy okurek se těší dobré toleranci vůči plísním i jiným záškodníkům, vyhledejte takové odrůdy a pěstujte tyto. Mezi takové patří například Altaj F1, Charlotte F1, Partner F1 či Bohemia F1. Tyto odrůdy mimo jiné dobře snáší zhoršené klimatické podmínky, vysoké i nízké teploty, nedostatek vláhy nebo některé druhy bakterií

Vyzkoušejte fígly našich babiček

V dobách, kdy byla nabídka chemických postřiků značně omezená, se naše babičky spoléhaly, jak jinak, na sílu přírody. Mezi osvědčené triky patří postřik z jednoho dílu mléka a dvou až tří dílů vody, kterým rostliny postříkáte. Mějte na paměti, že v ideálním případě by mělo jít o mléko čerstvé. Dalším účinným bojovníkem je postřik z křenu. V 5 litrech nechejte po dobu jednoho dne vylouhovat 60g nastrouhaného křenu.

Mohlo by vás zajímat:  Nová sezóna zavařování před námi. Několik tipů, jak to zvládnout bez stresu

Po jaké chemii sáhnout?

Mezi účinné preventivní postřiky patří Previcur, Ortiva, Acrobat, Curzate nebo Dithane. Tyto chemikálie lze využít nejen při výskytu plísní, ale i jako prevence při jejich výsadbě.

Přidat na Seznam.cz