Homemade Cucumber Cultivation Harvest Hands Men

Okurkám v záhoně prospějí bylinky, jiné druhy zeleniny i okrasné rostliny

Pěstování domácí zeleniny je stále populárnější. Není se čemu divit, když její ceny na trhu neustále stoupají a z některých druhů se stává luxusní zboží. To pochopitelně tlačí lidi k tomu, že začínají opět zahradničit. Mají-li k tomu plochu na svém pozemku, pak stačí už jen vynaložit svoji práci, aby se dočkali pěkné úrody. Oblíbenou zeleninou jsou okurky. Co byste jim měli dopřát?

Bylinky podporují růst

K okurkám na záhoně je možné přidat další rostliny. Podpoří jejich růst, některé dodají živiny nebo budou odpuzovat případné škůdce. Vznikne tak praktická symbióza, která prospěje každé rostlině. Když přidáte čerstvé byliny, s jejich množstvím byste to neměli přehánět. Některé hodně aromatické rostliny mohou negativně ovlivnit chuť okurek. Ale vhodné jsou například koriandr, oregano či bazalka. Působí protizánětlivě a antibakteriálně, omezují tvorbu plísní, které by jinak mohly okurky poškodit. Oregano a koriandr navíc podporují růst.

Mohlo by vás zajímat:  Papriky jsou výjimečně zdravé a prospěšné v mnoha směrech. Všechny barevné odrůdy mají co nabídnout
Zdroj obrázku: Freepik

Okurky společně s další zeleninou

Dobrou volbou je pěstovat na jednom záhonu s okurkami další zeleninu. Může to být:

  • kořenová – petržel, mrkev, červená řepa,
  • luštěniny – hrách, fazole, zelené fazolky,
  • brokolice, zelí, květák, kapusta.

Nespornou výhodou je, že využijete každý prostor na záhonu a vaše úroda zeleniny bude bohatší. Navíc se rostliny budou vzájemně podporovat a lépe růst.

Okrasné rostliny odpuzují škůdce

Kromě užitkových plodin lze k okurkám na záhon přidat okrasné rostliny. Vsadíte-li na aksamitník neboli afrikán, budou odpuzovat různé škůdce. Další možností je výsadba lichořeřišnice nebo měsíčku zahradního. Obě rostliny jsou zároveň i výbornou léčivkou.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory se hodí při péči o obuv, příbory nebo okna

Měsíček se používá na křečové žíly, lichořeřišnice má antibakteriální účinky, léčí nemoci ledvin a močového měchýře. Jedná se o přírodní antibiotikum. Určitě se vyplatí pěstování těchto rostlin, kterými pak můžete doplnit svou domácí lékárničku. Stačí rostliny nasušit.

Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-plants-for-cucumbers-2540044
Přidat na Seznam.cz