Drosophila Melanogaster

Octomilky se nechají chytit do pasti připravené z octa

Ovoce v míse na kuchyňské lince je jasnou pozvánkou pro octomilky. Takzvané ovocné mušky se rychle množí, proto během několika dnů jich lítá v kuchyni neskutečné množství. Nelze je pochytat ani se jich jiným způsobem zbavit. Chutnají jim zbytky, ovoce a najdou potravu i ve výlevce nebo v odpadkovém koši. Hejna mušek jsou opravdu k vzteku, což si žádá rychlý zásah. Je potřeba zamezit jejich dalšímu množení a zejména zlikvidovat potraviny, do kterých kladou vajíčka.

Jsou prostě všude

Vrátíte se po víkendu z výletu a uvítá vás děsivý pohled na kuchyňskou linku, nad kterou lítají desítky malých mušek. Stačí se přiblížit k místu, kde zůstal talíř se zeleninou, nebo k míse s ovocem a zvednou se oblaka lítajícího drobného hmyzu. Octomilky jsou velmi drobné žlutohnědé mušky, které mívají na délku maximálně tři milimetry. Jejich vývojový cyklus je přibližně týden, z vajíček se larvy líhnou už za 24 hodin, přičemž se vyskytují v dužnině hnijícího ovoce. Hnilobou zasažené ovoce nebo jiné potraviny se doporučuje zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat:  Len není jen surovinou na výrobu oblečení, drobná semínka lze i netradičním způsobem konzumovat
Zdroj obrázku: Freepik

Hrozí bakteriální i virová nákaza

Octomilky se zdají nenápadné a neškodné, ale právě larvy v hnijícím ovoci mohou kontaminovat dužninu. Lidem, kteří snědí nakažené produkty, hrozí bakteriální nebo virové onemocnění. Jenže vůně shnilého ovoce octomilky láká, protože dochází k vylučování etanolu a etylacetátu kvašením. Octomilky se kvasinkami živí, proto je zásadní pro jejich likvidaci dokonalý úklid a dezinfekce všech povrchů. Mušky lákají všechny potraviny, proto se doporučuje nenechávat na vzduchu žádné druhy jedlých výrobků.

Past na octomilky

Ovocné mušky se nemohou zlikvidovat plácačkou, nefunguje na ně ani mucholapka. To je důvod, proč se musí sáhnout po důmyslnější pasti. Základem je jablečný ocet, který doplňuje prostředek na mytí nádobí. Octomilky se nalákají na vůni jablečného octa, přičemž saponát způsobí, že se už z připravené pasti nedostanou. Půl hrnku jablečného octa se nalije do sklenice bez víčka, zakape se saponátem. Roztok se zamíchá a rozlije do menších misek. Pak už jen stačí počkat do rána a vyměňovat směs každodenně, dokud se octomilky zcela nevymýtí.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/diy-fruit-fly-traps-22942130
Přidat na Seznam.cz