Obohaťte svou zahradu o krásné vřesoviště. Radost vám bude dělat celoročně
Krásná vřesoviště můžete potkat nejen v přírodě, ale rozkvést mohou i u vás na zahradě. Jde o celoroční prvek zahrady, který velmi lahodí oku a dodává zahradě netradiční vzhled. Zahradě navíc dodá zelenou barvu i během zimního období, kdy je všude spíše jen šeď, nebo v lepším případě alespoň bílo.
Výběr stanoviště je klíčový
Mezi oblíbené vřesovištní rostliny patří vřes obecný a různé druhy vřesovců. Pěstování ale nemusí být tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát, a vyplatí se dodržovat pár pravidel. Hlavní chybou bývá většinou nevhodná volba stanoviště. Nelíbí se jim totiž v klasické zahradní zemině, ale vyžadují velmi odlišný přístup oproti jiným zahradním rostlinám. Na založení výsadby se hodí slunná či částečně polostinná stanoviště na chráněném místě. Terén je ideální upravit tak, aby vřesy mohly obsadit i drobné kopečky, valy či údolíčka.
Nádherný zahradní prvek plný barev
Je také dobré pamatovat na to, že vřes si žádá hodně prostoru a aby jeho krása skutečně vynikla, je dobré dopřát mu možnost růstu. Ideální plocha zahradního vřesoviště se pohybuje minimálně od deseti metrů čtverečních a více. Plocha nemusí být zcela prázdná, klidně si můžete dovolit naznačit cestičky nebo ponechat na místě kameny, pařezy či malá jezírka.
Na zeminu poté navršte dostatečnou vrstvu rašeliny. Po ploše poté rozmístěte vřesy, vřesovce či další půdopokryvné rostliny. Jednotlivé typy rostlin by ale vždy měly společně tvořit větší plochu, aby výsledný estetický efekt byl skutečně dokonalý. Vyplatí se střídat druhy s různou dobou nakvétání a s jinou barvou listů a květů.
Na údržbu jsou vřesy povětšinou nenáročné, ale každoročně vyžadují po odkvětu řez. Hodit se tedy budou ruční plotové nůžky, kterými odstraníte všechny přečnívající výhony. Hnojit nemusíte téměř vůbec, případně pouze pomalu rozpustnými hnojivy určenými pro vřesovištní rostliny.