Oblíbeným muškátům stačí ke spokojenosti málo. Časté chyby je ale mohou i zahubit
Muškáty jsou u nás jedny z nejoblíbenějších letniček, které hojně vídáme v květináčích a truhlících, ať už na terasách, nebo balkonech. A není čemu se divit, svou oblíbenost si jistě získaly zaslouženě. Nepotřebují příliš mnoho péče, kvetou nepřetržitě celou sezónu, snesou i přímé slunečné záření za horkých teplot, vybírat lze ze široké škály barev i odstínů, z převislých i vzpřímených a hlavně mnohé zahrádkáře těší, že usmrcují většinu škůdců, proto je velmi obtížné na nich najít mšice či jiné otravné parazity, kteří se šíří na další a další rostliny, až obsadí celou zahradu. I přesto se ale často setkáváme s lidmi, kteří si stěžují, že jim muškáty málo kvetou a jsou řídké. Právě proto jsme pro vás připravili těchto pár triků, díky kterým jistě hojně pokvete každý muškát.
Vhodné stanoviště
Jednou z nejčastějších chyb při pěstování muškátů je volba špatného stanoviště. Jedná se o rostliny, které potřebují mít mezi sebou alespoň 18–20cm mezeru a mají rády teplá místa. Velmi dobře se popasují také s přímým slunečním zářením i dusnem, proto jsou vhodné zejména tam, kde ostatní rostliny zacházejí. Nejlepší čas pro výsadbu je květen, ideálně těsně po třech zmrzlých, v té době již mají často poupata, která rychle rozkvétají. Pak už kvetou nepřetržitě až do podzimu, kdy je potřeba muškáty vyměnit za jiné rostliny, např. vřesy, které dobře zvládají zimu.
Pravidelné hnojení a správná zálivka
Muškáty jsou velmi citlivé na přemokření, je to slabina, která je dokáže velmi snadno zahubit. Zalévejte je pouze v době, kdy jsou ve stínu, nepřehánějte to, substrát by měl být neustále pouze mírně vlhky. Po přemokření dochází k uhnívání kořenů, v jehož důsledku uhyne celá rostlina. Muškáty hnojte pouze hnojivem určeným pro muškáty, mají specifické požadavky na výživu. Když kvetou, hnojte je jednou za dva až tři týdny. Jen tak udržíte jejich nádherné závěsy plné květů.
Zdroj: https://gilmour.com/geranium-care