Yellow Leaf Ficus Housepot Indoor

Oblíbený fíkus skrývá nebezpečí. Obsažený jed může způsobit vážné alergické reakce

Fíkusy jsou v českých domácnostech velmi oblíbené rostliny, které se velmi snadno pěstují. Bohužel jsou tyto rostliny jedovaté a nebezpečné pro děti i dospělé. Jak se vypořádat s případnou otravou fíkusem a u koho se nevyplatí je pěstovat? Jsou to rostliny, které mohou dorůst do výšky až dvou metrů, a proto jsou snadným cílem nejen dětí, ale také zvířat.

Pro koho může být fíkus nebezpečný?

Fíkusy jsou rostliny, kterým se dobře daří v domácích podmínkách. Není tak divu, že tvoří dekoraci v mnoha domácnostech. S věkem mění barvu, jejich listy jsou hladké a lesklé. Pro některé lidi ale můžou znamenat riziko, protože alergici nebo malé děti se mohou snadno otrávit. Stačí, když někdo na listy sáhne a potom si olízne prsty, což malé děti dělají velmi často.

Mohlo by vás zajímat:  Moc vody škodí. Přelité rostliny trpí stejně jako ty suché

Uvnitř fíkusu se totiž nachází mléčná míza, která se objeví v případě, že ulomíte list nebo jeho výhonek. Obsahuje latex, který může za spuštění alergické reakce. Pro alergika tak může být i sáhnutí na odlomený list velkým problémem. Objevit se mohou příznaky alergie i v případě, kdy je fíkus v místnosti – člověk se ho vůbec nemusí dotýkat. Jaká alergická reakce vzniká? Objevit se může rýma, otok sliznice nebo bolesti v břicha.

Zdroj obrázku: Freepik

Fíkus je hrozbou především pro malé děti

Pozornost byste měli věnovat hlavně malým dětem, které si s květinami velmi často hrají a žádné riziko si ještě neuvědomují. U zdravých dětí se může alergická reakce objevit, stejně tak jako u alergiků. Dejte si tak pozor, aby se malé děti nedostaly do kontaktu s fíkusem a jeho částmi. Škodlivé látky mohou způsobit průjem, zvracení nebo slintání. V takovém případě sledujte další příznaky a navštivte lékaře.

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché prostředky, jak podpořit orchideje, aby se jim dařilo a krásně kvetly

Pokud mléčnou mízu požijete, musíte si ihned vypláchnout ústa. Zmírníte tím příznaky otravy a v lepším případě je dobré vyvolat zvracení, protože se z těla odstraní škodlivé látky. Pokud se míza dostane do kontaktu s kůží, je nutné ji opláchnout velkým množstvím vody.

Zdroj: https://raisingchildren.net.au/toddlers/safety/poisons/dangerous-plants
Přidat na Seznam.cz