Oblíbené rostliny mohou skrývat jed. Otravu způsobují vánoční květiny i zahradní stromy
Okrášlí náš domov a přinášejí do něj spoustu pozitivní energie, v určitých situacích ale mohou být velmi nebezpečné. Na černé listině se ocitá například vánoční hvězda, tis obecný a túje západní, dále amarylis, mahónie cesmínolistá, difenbachie a rostlina přezdívaná sněhová vločka. Poradíme vám, na co si dát zvláštní pozor.
Potíže způsobuje tis i symbol Vánoc
Betlémská hvězda je tradičním symbolem Vánoc. Mléčná šťáva, která vytéká z rostliny, velmi silně dráždí pokožku, a pokud ji spolknete, může vám způsobit průjem, zvracení, zimnici nebo intoxikaci. Na seznamu jedovatých rostlin vyskytujících se v okolí našich domovů jsou i jehličnany, zejména tis obecný a túje západní. Požití jehliček nebo plodů přináší zvracení, bolesti břicha a průjem, nebo dokonce ochrnutí srdce a dýchacího systému. Nebezpečí okouzlující amarylis, jejímž poznávacím znamením jsou nádherné, intenzivně červené květy, číhá hlavně v cibuli rostliny. Po její konzumaci budete trpět bolestmi žaludku a střevními křečemi. Sníte-li půvabné žluté květy mahónie cesmínolisté a její listy a plody (černé a fialové bobule), vyvoláte si záchvat zvracení a průjmu. Zároveň představují riziko pro ledviny.
Nevinné plody podněcují střevní křeče
Difenbachie je prudce jedovatá rostlina. Nebezpečí se skrývá především v jejích dekorativních listech i v podlouhlých bílých květech a vejčitých nebo kulovitých plodech šarlatové barvy. Konzumace i jenom malého množství jak květů, tak rostliny může způsobit zvracení, průjem, arytmii, a dokonce i paralýzu. Bílé plody sněžné vločky vypadají naprosto nevinně, v jejich nitru se ovšem ukrývají jedovaté alkaloidy a saponiny. Pouhé jejich rozdrcení v ruce může mít nepříjemné účinky a způsobit podráždění pokožky. Když se dostanou do trávicího traktu, způsobují nevolnost a průjem a účinky jsou tím silnější, čím více jich sníte.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g1174/deadly-poisonous-plants/