Cranberries Horizontal Background

Oblíbené brusinky vyrostou na každé zahradě. Pro bohatou úrodu stačí dodržet jen několik zásad

Brusinky jsou v posledních letech čím dál oblíbenější potravinou. Mají spoustu vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch. Mají nejen krásné listy, ale brusinky si můžete vychutnat také doma. Mají nádherné květy, a jestli uvažujete o jejich pěstování, poskytneme návod, jak na to.

Brusinky potřebují polostín a vlhkou půdu

Většina druhů brusinek potřebuje polostinné stanoviště, bude také nutné jim dodat úrodnou půdu, která by měla být vlhká. Mohou ale růst také na přímém slunci nebo v místech na zahradě, která budou ve stínu. Nejslunnější místa ale raději nechte volná, protože se keře a ostatní rostliny mohou vysušit. Brusinky pak rychle odumřou a místo rozkvetlých keřů budete mít jen suché větvičky.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat kedlubny?

Brusinky potřebují velmi úrodnou půdu, která bude neustále vlhká. Rády mají mírně kyselé pH. Jestli máte v místě vysazení brusinek těžkou půdu, budete muset vyhloubit jámu o objemu 4–‍5 litrů a poté do ní přidat směs kompostu, písku a rašeliny ve stejném poměru. Na dno jámy pak dejte drenáž, například oblázky nebo štěrk. Brusinky jsou vytrvalé rostliny, proto si připravte substrát, aby vám rostlina mohla růst a kvést opravdu dlouho.

Zdroj obrázku: Freepik

Brusinky zimují v zemi, nemusíte je tak přesouvat do tepla

Brusinky můžete přes zimní měsíce nechat v zemi, vymrznou pouze v době, kdy bude chladná zima, ale nebude žádný sníh. V takovém případě je vhodné je přikrýt jehličnatými větvičkami. Půdu namulčujte kůrou, která bude chránit kořeny brusinek právě proti silným mrazům. Substrát musí být vlhký, ale zároveň by se to se zaléváním nemělo přehánět. Přemokřeno brusinkám nedělá dobře. Dávejte pozor hlavně v době, kdy je venku velké sucho.

Mohlo by vás zajímat:  Neefektivní zalévání konví je už přežitek. Moderní systémy šetří práci, čas i samotnou vodu

Pokud máte brusinky s barevnými listy, vyplatí se je přihnojovat hnojivem, které obsahuje draslík a železo. Zbarvení bude ještě výraznější. Rostliny, které jsou pouze zelené, můžete na jaře posypat dusíkatým hnojivem.

Zdroj: https://www.westfieldinsurance.com/resources/articles/how-do-cranberries-grow
Přidat na Seznam.cz