O čistý vzduch v interiéru se postará oblíbený fíkus, jehož pěstování zvládne každý
Fíkusy mají několik předností, z nichž první je ta, že je lze pěstovat jako pokojové rostliny a také v zahradě jako keře nebo stromy, přičemž je možné je dokonce pěstovat i jako bonsaje.
Pokud jde o pěstování fíkusů jako pokojových rostlin, k jejich dalším přednostem patří zejména schopnost čistit vzduch. Tato jejich vlastnost jde dokonce tak daleko, že dokážou pohltit například i intenzivní výpary z kosmetických přípravků.
Jaké druhy zvolit pro začátečníky
Z nepřeberného množství fíkusů doporučují odborníci začínajícím pěstitelům buď malolistou odrůdu Benjamina, nebo velkolistou odrůdu Elastica. Oba tyto fíkusy jsou velice dekorativní a jejich velkou výhodou je jejich nenáročnost, takže prospívají i tehdy, když se jim nedostává úplně optimální péče.
Základní podmínky pro pěstování fíkusů
U fíkusů platí, že čím barevnější listy, tím více světla potřebují. I podle tohoto jednoduchého pravidla si můžete vybrat ten nejvhodnější druh právě pro vás.
Pokud jde o stálou teplotu vzduchu, rozhodně by neměla být nižší než 16 °C. Pokud máte například malé děti a kvůli nim máte doma obecně tepleji, fíkusy to dobře zvládnou, ale budete muset o něco zintenzivnit zálivku a také rosit jejich listy. Obecně stačí fíkusy zalévat jednou až dvakrát týdně, přičemž jednou za dva týdny se doporučuje rostlinám dopřát hnojivo určené pro pokojové rostliny. Zálivka by měla být přiměřená, rostlina by tedy neměla usychat, ale na druhou stranu by rovněž neměla být přelévána, protože to vede ke hnilobě kořenů.
Co fíkusům nesvědčí, je zejména průvan, který nežádoucím způsobem ochlazuje kořeny. Fíkusy také poměrně špatně snášejí přesuny a většinou se stane, že dojde k částečnému opadu listů. Po odlomení stonků nebo větviček z nich vytéká bílá tekutina latex, která je dráždivá, takže po manipulaci s rostlinami je třeba dobře si umýt ruce.
Zdroj: https://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/houseplants/how-to-grow-a-ficus-tree-indoors