Rake 1211347 1280

Noční škůdce, který ničí kořeny rostlin. Hraboše je nutné co nejdříve vystrnadit

I když je to jen malý hlodavec, může způsobit velké problémy stejně jako krtek. Kouše kůry ovocných stromů, jí semena a cibuloviny a ničí kořeny rostlin. Možná si neuvědomujete, že ho na zahradě máte, a pokud ho objevíte, může být pozdě a úroda poškozená. Jak poznáte, že máte hraboše na zahradě a jak se ho efektivně zbavit?

Je to hlodavec z rodiny křečků a žije nočním životem

Může hnízdit na větvích, ale také má rád podzemní chodby. Tento malý savec je dlouhý 15 cm. Je vidět po celý rok a je běžným návštěvníkem zahrad. Na rozdíl od krtka si nestaví hromady, chodbičky si dělá asi 15 cm pod zemí. Má rád pevnou půdu s dobře vyvinutým kořenovým balem. Jeho aktivitu poznáte podle toho, že mezi podestýlkou a záhony je několik otvorů vedle sebe. Tento malý savec vytváří sítě chodeb, ve kterých si upravuje hnízda.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet a citrónová šťáva udrží pavouky v dostatečně daleko od každé domácnosti

Hraboš je nebezpečný škůdce, který se může objevit kdekoliv na zahradě. Živí se hmyzem a larvami, má rád semena i podzemní části rostlin. Narušuje svými chodbami kořenovou strukturu plodin. Při jeho zbavování musíte paralelně použít několik metod. Použít můžete chemické, přírodní nebo radikální metody.

Zdroj obrázku: Pixabay

Můžete zasadit plodiny, které hraboši nemají rádi

Pokud chcete jít přirozenou cestou, využijte vlastnosti rostlin, které hraboši nemají rádi. Sem patří například česnek, černý rybíz, máta nebo hořčice. Do tunelu hraboše můžete dát stroužek česneku, tymiánové listy nebo ořech. Někteří ptáci se hraboši živí, můžete na zahradu umístit několik hnízd a uvidíte, jak si se škůdci poradí. Psi i kočky rádi loví tyto malé hlodavce.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se otravného hmyzu dá někdy zabrat. Pomůže však kouzelná bylinka, kterou si každý snadno vypěstuje

Mezi radikální metody patří například vyplavení hrabošů vodou. Můžete také na tyče zatlučené do země pověsit prázdné plechovky nebo do země zadělat skleněné lahve tak, aby hrdlo vyčnívalo. Při větru budou působit hluk a hlodavce to vyděsí. V zahradních prodejnách můžete koupit speciální přípravky, které je účinné odradí, pokud je nastříkáte nebo nalijete do jejich chodeb. Nezapomeňte, že chemikálie jsou toxické a mohou mít negativní dopad na životní prostředí.

Zdroj: https://www.smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden
Přidat na Seznam.cz