Cyclamen 4860174 1920

Něžné kvítky bramboříku vytvoří ojedinělou dekoraci, potrpí si ale na chladnějších prostorách

Spousta lidí, kteří žijí v bytech, nemají přístup na zahradu ani na balkon. Volí proto pěstování květin v květináčích, kterých existuje nepřeberné množství. Třeba takový brambořík je v poslední době velmi oblíbený. Potěší svými bohatými květy, ze kterých se můžete těšit nepřetržitě od podzimu do jara. Vytváří doma originální dekoraci a jeho pěstování navíc není nikterak složité. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Začíná kvést na podzim

Brambořík perský se v přírodních podmínkách vyskytuje ve středomořské oblasti. Často roste na horských loukách a pasekách nebo skalnatých vápencových podkladech. Kvůli tomu bývá často zaměňovaný s alpskou fialkou. Brambořík je trvalka rostoucí z hlízy s hustě uspořádanými stonky a listy ve tvaru srdce. Nejatraktivnější bývá na konci podzimu, kdy se na něm objevují četné květy různých barev. V přírodních podmínkách mohou hlízy kvést i několik let.

Mohlo by vás zajímat:  Tmavé kouty rozzáří krásné pokojovky, které k životu mnoho světla nepotřebují
Zdroj obrázku: Pixabay

Poté, co si brambořík přinesete z obchodu, ponechte ho několik dní ve vlhké a chladné místnosti. Pak ho přeneste na vybrané místo. Mělo by být chráněné před přímým slunečním svitem a mimo zdroj tepla. Okolní teplota by neměla přesáhnout 23 °C, v ideálním případě by se ale měla pohybovat jen okolo 17 °C. 

Mírná, ale pravidelná zálivka

Rostlinu zalévejte do vnější misky a po několika minutách zbytek vody odstraňte. Brambořík potřebuje hodně vlhkosti, dařit se mu tedy bude i v kuchyni nebo koupelně s oknem. Do blízkosti rostliny můžete umístit několik nádob s vodou nebo celou rostlinu vložit do široké nádoby naplněné kameny a vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Banánové hnojivo třikrát jinak: orchideje potěší a pokvetou jako o závod
Zdroj obrázku: Pixabay

Po odkvetení odstraňte odumřelé stonky a listy a odtrhněte zbytky květů. Pokud to neuděláte, mohou rostlinu napadnout houbové choroby, které způsobí její uhynutí. Pokud odstraníte všechny nadzemní části rostliny a v hlíně zůstane jen hlíza, nechte ji několik dní vysušit a poté přeneste na chladnější místo. Po krátké hibernaci se rostlina opět probudí k životu. 

Přidat na Seznam.cz