Mouse 1708347 1920

Nevítané návštěvy hlodavců napáchají škody a mohou ohrozit naše zdraví

S příchodem chladných měsíců se mnoho zvířat připravuje na hibernaci. Jiná zase hledají úkryt, ve kterém budou mít dostatek jídla. Hlodavci, mezi které patří krysy a myši, tak často vstupují do domů právě během tohoto období. Mohou tam ale zůstat nepozorovaně dlouho nehledě na to, jaké je venku počasí. Tito tvorové mohou být nositeli bakteriálních onemocnění, jako je mor nebo leptospiróza. 

Hlodavci jsou opatrní, přes den nejsou vidět a v noci dělají nepořádek

Kradou zásoby potravin, kontaminují povrchy svými výkaly a také ničí kabely a elektronická zařízení. Pokud na nějakého hlodavce narazíte, okamžitě se ho zbavte. Jak vlastně poznáte, že s vámi žijí doma i hlodavci a jak se jich nadobro zbavit? 

Mohlo by vás zajímat:  Nezvaní hosté našich zahrad dokážou zničit půdu i úrodu. Několik triků, jak vypudit škůdce

Hlodavci nežijí jen ve venkovských staveních, ale dostanou se i do panelových domů nebo řadových domků. Dovnitř se dostanou díky naší nepozornosti – stačí jen otevřené okno přes noc nebo pootevřené dveře. Krysy mohou také proklouznout vodovodním potrubím nebo okapy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlodavci jsou v našich domovech velmi mazaní a dlouhou dobu mohou zůstat bez povšimnutí. Jsou natolik inteligentní, že se po vašem domě budou pohybovat nepozorovaně. Jestliže ale ucítíte nepříjemný zápach stolice, značí to jejich přítomnost v domě. O přítomnost hlodavců svědčí také vyčerpané zásoby ve spíži a zbytky jídla na různých místech v domě. 

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci na zahradě mohou mít mnoho podob

Jak hlodavce vyhnat z domu? 

Jednou z nejstarších metod je použití pastiček, které jsou vybaveny mechanismem, který se aktivuje, když si hlodavec chce vytáhnout návnadu. Výsledkem je jejich smrt. Zbavení tímto způsobem ale může trvat delší dobu. Při pokládání pastí si dejte pozor na své čtyřnohé mazlíčky a malé děti. 

Použít můžete také jed na krysy a myši, ale i zde platí pravidla jako u pastí. Pokud ani jed nepomůže, na řadu musí přijít deratizační společnosti. Pokud nechcete, aby vás hlodavci navštívili, zavírejte na noc okna i dveře – zejména v suterénu. Udržujte dům v čistotě a pravidelně uklízejte, abyste nikde nenechali zbytky jídla.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mšicím na růžích lze aplikovat roztok z mýdla, kopřivy nebo česneku
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlodavci mají skvělý čich a některé pachy jim hodně vadí. Nemají rádi bylinky jako jsou: 

  • máta,
  • heřmánek,
  • divizna,
  • oleandr.

Sušené bylinky dejte na místa, kde si myslíte, že mají hnízda. Můžete je ale zasadit také podél domu, aby se k němu hlodavci nepřiblížili. Nemají rádi ani zápach plesnivého citronu a laku na vlasy.

Přidat na Seznam.cz