Netradiční slunečnice a lahodná zelenina v jednom: topinambur si každý zamiluje
Jestli jste o této rostlině nikdy neslyšeli, teď ji máte možnost poznat. Používá se v kuchyni a je to rostlina, která je příbuzná s naší známou slunečnicí. Může dorůst do výšky až tří metrů a její listy jsou drsné, květy jsou žluté jako u slunečnice, ale jsou drobné. V kuchyni se využívají hlízy rostliny.
Hlízy jsou různých barev
Hlízy jsou nepravidelného tvaru a na sobě mají hrbolky. Mohou být bílé, žluté, růžové nebo červené barvy a tvoří se v létě a na podzim. Zralé jsou až po jednom roce, ale mají výhodu v tom, že odolají i velkým mrazům. Můžete tedy rostliny nechat v půdě. Je to netradiční zelenina, která je vhodná hlavně pro diabetiky, v kuchyni ji využijete na několik způsobů.
Jestli si chcete topinambur vypěstovat, poradíme, jak na to. Vzhledem k tomu, že je nenáročný a vydrží i mrazy, můžete ho vysadit z jara. Vytvořit z něj můžete například živý plot, díky své výšce vás ochrání před zvědavými sousedy. Jestli budete mít nedostatek semen, můžete si je jednoduše namnožit tím, že hlízy rozkrájíte na kousky s jedním očkem a ty zasadíte do pařeniště. Až budou mít rostliny 10 cm, mohou na záhon.
Pokud ho ochutnáte, už vám v kuchyni zůstane
Hlízy se používají v kuchyni a možná vám svou chutí budou připomínat slunečnici a brambory. Můžete je konzumovat na několik způsobů, jíst se může klidně i syrová hlíza. Jsou jemné, chutné a vhodné i do salátů. Uvařit se mohou také jako brambory, můžete je opékat nebo usmažit jako zdravější variantu chipsů.
Z topinamburu se velmi často vaří také polévky, ale musíte hlízy vařit jen krátkou dobu, protože mají tendenci se rozvařit. Pokud ho nastrouháte, rychle zhnědne, proto je vhodné ho rychle okyselit octem nebo pokapat citronem. Na internetu najdete spoustu receptů, jak tuto zeleninu při vaření využít, a pokud to jednou vyzkoušíte, najde si u vás v kuchyni své místo.
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/jerusalem-artichokes