Netradiční hnojivo má každý ve své lednici. Některým rostlinám však může ublížit
Hnojivo z obchodu není často ideální cesta, jak dodat rostlinám potřebné živiny. Často hledáme způsoby, jak to udělat jinak a šetrněji, bez chemie. Některé domácí způsoby dokonce fungují lépe. Hnojivo z mléka je osvědčený způsob, nicméně se nehodí na všechny rostliny v květináčích. Zalévaní rostlin mlékem má i další úskalí, například není vhodné ho používat za horkého počasí.
Jaké vlastnosti má hnojivo z mléka?
V první řadě hnojivo z mléka posiluje rostlinu. Její výhonky jsou silnější, listy zdravější. Mléko totiž obsahuje laktoferin. Ten má protiplísňové a baktericidní vlastnosti. Rostlina, na kterou ho použijeme, je pak výrazně odolnější vůči houbovým a bakteriálním chorobám. Dále obsahuje vitamín B, ten je zodpovědný za boj proti virům a parazitům, které mohou rostlinu napadnout. A pomáhá i cukr, kterému vděčíme za správný růst a vývoj rostliny.
Pro jaké rostliny se tato zálivka hodí?
Bohužel nejde použít na všechny rostliny. Ale jsou takové, které ho velmi ocení. Například:
- fíkus,
- aloe,
- břečťan,
- palmy,
- kapradiny,
- zvonky.
Na tyto rostliny můžeme zálivku bez problémů použít. Mléko dobře účinkuje na rostliny s neutrálním nebo zásaditým substrátem. Pokud mají vaše rostliny mírně kyselý substrát, což má mnoho květináčových rostlin, může jim naopak uškodit.
Jak připravit hnojivo?
Nezalévejte samotným mlékem, rostlinám by to mohlo uškodit. Měly by příliš velké množství vápníku, což může nepříznivě ovlivnit jejich vývoj. Doporučené ředění je 130 ml mléka na 1 litr vody. Nejlepší variantou je používat čerstvé mléko v co nejvyšší kvalitě, nejlépe přímo od krávy. Pozor také na dávkování, měli bychom tento způsob přihnojování opakovat maximálně jednou měsíčně. Pokud byste ho aplikovali častěji, mohli byste rostlinám uškodit. Za horkého počasí se ale mléku zcela vyhněte, mohlo by zkysnout.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm